de Bakenesserkamer oftewel het Hofje van Bakenes voor vrouwen acht en twemael zes. Dat anekdotische cijfergrapje gebruikte hij als hoogtepunt. Ik zie hem daar nog staan, een curieuze leermeester die zijn onderwijzers als in een reken les uitlegde: Als je dat sommetje van 8+2x6 volgens Bartjens uitrekent eerst vermenigvuldigen dan optellen dan kom je op 20; doe je het fout eerst optellen), dan krijg je 60. Met twinkelende ogen in dat serieuze gezicht gaf hij na dere uitleg van die cryptische getallen: het hofje was oor spronkelijk bestemd voor 20 vrouwen van minimaal 60 jaar. Uiteraard moest ik aan die causerie denken, toen het bericht bij de krant binnenkwam, dat Joh.W.B. Beijk, oud 93 jaar, was overleden: 13 januari 1994. Een man die zichzelf min of meer had overleefd, voor de jongeren ter redactie vrijwel onbekend. Hun heeft zelfs De Leeuwerik niets meer te zeg gen. Een vooraanstaande, en beslist vooraangaande Haar lemmer was niettemin uit het stadsbeeld verdwenen. Gebogen onder de last der ouderdom heeft hij van St. Bavo, die hij in zijn voornamen als derde mocht voeren, afscheid moeten nemen. Hij was een Bavo-kenner bij uitstek, de Oude Sint Bavo-kerk kende hij tot op iedere vierkante me ter, de Nieuwe, de kathedraal aan de Leidsevaart, zelfs tot op iedere vierkante centimeter. Bavo heeft in het leven van Joh. Beijk vanaf zijn eerste tot de laatste ademtocht een nadruk kelijke rol gespeeld. Beijk werd op 1 oktober 1900 (kerke lijke feestdag van St. Bavo) in de Bavostad geboren, een dag later werd hij in de twee jaar jonge kathedraal, waarvan nog slechts het hoogkoor gereed was, gedoopt, hij heeft in en rond de kerk zijn jeugd beleefd, groeide met de kathedraal op, zag het grootse schip tot voltooiing komen evenals de twee markante torens. Jarenlang was hij onderwijzer/docent onder meer aan de Westergracht en tenslotte werd hij bij testamentaire beschikking vanuit de Bavo-kathedraal ten grave gedragen. Zijn geboortestad heeft aan deze oprechte Haarlemmer veel te danken, en niet alleen het onderwijs. Behalve aan enkele lagere scholen heeft Joh. Beijk ook les gegeven aan de Theresia-mulo en aan de middelbare scholen Pius x (Am sterdam) en het Haarlemse Mendelcollege. Maar bovenal heeft hij naam gemaakt met zijn trouw aan de kathedraal, die hij in menig opzicht populair heeft gemaakt, in publikaties, lezingen en rondleidingen. Hij zag de Nieuwe Bavo volwas sen worden, uitgroeien tot een volwaardige kathedraal, waaraan tal van kunstenaars hun talenten hebben gewijd. Een monumentale bisschopskerk tenslotte, die bij het gou den jubileum in 1948 door de paus tot basiliek werd verhe ven. 239

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 239