geschreven aan R.J. van Blommendael, waarop Sint Bavo in 1268 aan de hemel verschijnt tot schrik van de Kennemers, die Haarlem belegerden en terstond op de vlucht sloegen. Ridder Bavo werd toen de patroon van Haarlem. Beijk volgde hem zeven eeuwen later in het voetspoor. Hij werd Ridder Oranje-Nassau en Ridder van St. Silvester. Zoals hij ook geëerd werd met het Zilveren Kruis van Verdienste van de Kathedraal. Albert Bogtman Albert Bogtman was de zoon van Marie Wicherson en 21 oktober 1910- Willem Bogtman, in 1912 de oprichter van glazeniersbedrijf 19 augustus 1994 W. Bogtman te Haarlem. Na de lagere school volgde Albert de H.B.S. aan De Raaks te Haarlem. Na zijn eindexamen werd hij opgeroepen voor militaire dienst. Zijn opleiding tot officier der Jagers volgde hij te Kampen. Op 1 oktober 1930 trad hij in dienst bij het glazeniersbedrijf van zijn vader. Na zich de techniek van het glazeniersambacht eigen te hebben gemaakt, legde hij zich vooral toe op de administratieve en leidinggevende kant binnen het bedrijf, in die tijd bestaande uit zo'n 25 medewerkers. Het eerste werk waar hij mee te maken kreeg was de alge hele restauratie van de glazen van de Grote- of St. Nicolaas- kerk te Edam, totaal een oppervlakte van ca. 500 m2. In die tijd kwam hij ook in contact met kunstenaars als R.N. Roland Holst, Toorop, Derkinderen, Van Konijnenburg, Campendonk en vele anderen, die allen meer of minder regelmatig hun opdrachten voor gebrandschilderde glas-in- loodramen op het atelier lieten uitvoeren. Tijdens de mobilisatie in 1939 werd Albert Bogtman opge roepen voor werkelijke dienst ter verdediging van het vader land. Hij werd gestationeerd op het vliegveld van Gilze Rijen, als commandant van een eenheid lichte artillerie. Deze eenheid werd al snel door de Duitsers op de vlucht ge jaagd en belandde in Zeeland om daar te proberen stand te houden. Daar werd Albert door een groep Franse militairen gevangen genomen op verdenking een Duitser in Neder lands uniform te zijn, tegen de muur gezet - maar gelukkig door tussenkomst van zijn overste voor dit drama gespaard. Op 9 april trad Albert Bogtman in het huwelijk met Rudolphine Mechteld Gratama, dochter van Dina den Hartog en Gerard David Gratama, de eerste directeur van het Frans Hals Museum. Na de capitulatie voor de Duitsers kwam hij weer terug in het bedrijf van zijn vader, dat inmid- WIM HELVERSTEIJN 241

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 241