Een groot aantal Haarlemse families zou volgen in leesbare publikaties, in periodieken als De Nederlandsche Leeuw en het Jaarboek van het Centraal Bureau voor Genealogie. Tweemaal publiceerde hij ook in het Jaarboek Haerlem, maar na kritiek van een juffrouw van het Haarlems Dagblad op de gedetailleerdheid van zijn bijdrage over de vrouw van Frans Hals besloot hij deze publikatiemogelijkheid niet ver der te gebruiken! Deze kritiek was overigens niet terecht, want door deskundigen worden zijn artikelen altijd geprezen als helder van compositie en schrijfstijl. Vanaf 1957 publi ceerde hij ruim 30 artikelen over Haarlemse families, in to taal ca 650 pagina's. Enkele daarvan schreef hij samen met bevriende auteurs. De verzamelde kennis wist hij daarnaast nog uit te dragen door enkele algemene artikelen over naam geving aan kinderen en het gebruik van familiewapens in de middeleeuwen. Daar de bronnen voor de geschiedschrijving over de middel eeuwen zeer schaars zijn, vereiste het werk waar Dolleman zich een kleine halve eeuw voor heeft ingezet veel kennis, speurzin en doorzettingsvermogen. Met het resultaat van zijn werk hebben diverse andere onderzoekers hun voordeel kunnen doen. Tal van publikaties over Haarlemse schilders, over portretten van Haarlemmers en over geïllumineerde middeleeuwse handschriften uit onze regio zijn voor grotere of kleinere delen gebaseerd op zijn onderzoek. Dat is bij voorbeeld ook het geval met de serie artikelen van jhr. mr. C.C. van Valkenburg over de Haarlemse schuttersstukken in de Jaarboeken Haerlem 1958 e.v. Eén van de belangrijkste hulpmiddelen bij genealogisch on derzoek in deze periode is de heraldiek. De familienaam werd nog niet algemeen gebruikt en als deze gebruikt werd, wilde deze ook nogal eens overgaan op nakomelingen van dochters. Het familiewapen was echter uitsluitend voor manlijke nakomelingen bestemd en geeft de onderzoeker houvast. Als nevenprodukt van zijn onderzoek heeft Dolleman daarom een kaartsysteem opgebouwd van Haar lemse schepenen van 1290 tot 1572 mèt hun wapens en de jaren waarin hij hen in functie vond. Dit kaartsysteem is in het Haarlemse gemeentearchief te raadplegen en de naam lijst met jaartallen is gepubliceerd als bijlage bij het Jaarver slag over 1969 van het archief. Velen hebben in de afgelo pen jaren al met vrucht gebruik gemaakt van deze gegevens. Het precieze werk met negentiende-eeuwse postzegels en middeleeuwse archiefstukken betekende veel voor hem, maar hij was daarnaast ook een man die van gezelligheid hield. Vanaf 1944 was hij lid van Trou Moet Blijcken (met 245

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 245