meer en meer voor zichzelf op. Het begrip inspraak werd een feit. Dat was voor Fuykschot even wennen, hetgeen wel bleek uit een aan mij gerichte passage uit zijn afscheids toespraak, namelijk: Jij blijft, met alle ellende van inspraak en dat soort zaken. Hij was blij daar geen last meer van te hebben. Tenminste, dat dacht hij. Ook na zijn pensionering bleef hij bij een aantal zaken be trokken. Tot ver in de tachtiger jaren had hij zitting in het bestuur van de Stichting Restauratie Grote of St. Bavokerk. Voorts werd hij in 1972 opgenomen in het bestuur van de Stichting Diogenes Haarlem. Voor bestuursleden van deze stichting gold een leeftijdsgrens: 70 jaar. Maar kennelijk werd hij als bestuurslid zó gewaardeerd, dat hij na zijn 70- ste een aantal malen jaarlijks werd herbenoemd. In 1974 werd hij bovendien lid van de bouwcommissie van de Stich ting Kathedrale Basiliek St. Bavo. Al spoedig werd hij voor zitter van deze commissie en in die kwaliteit, tot zijn uittre den in 1981, adviseur van het stichtingsbestuur. In de periode 1974-1978 had Fuykschot voor de vvd zitting in de Haarlemse gemeenteraad. Als zodanig verving hij in 1978 gedurende enige maanden de wethouder van Volks huisvesting, A. Thuis, die door ziekte was uitgevallen. En zo kreeg hij wel degelijk weer met de stem des volks te maken. Nauwgezet als steeds vervulde hij ook deze taak, maar een politiek dier werd hij niet. Fuykschot bleef zichzelf: rustig, aimabel, wat afstandelijk en met een grote kennis van zaken. De laatste periode van zijn leven was moeilijk. Daarbij bete kende het overlijden van zijn vrouw een groot verlies. De weinige jaren daarna bracht hij grotendeels in het verpleeg huis Bomholm te Hoofddorp door. Daar is hij rustig ingesla pen. Op 14 januari 1994 overleed te Heemskerk - tachtig jaren oud - pater drs. Valentinus Jan Hutjens, Augustijn en eerste rector van het Mendelcollege in Haarlem-Noord. Met eer bied heeft het Mendelcollege de bijzondere persoonlijkheid en het rijke rectoraat van de grondlegger van de school her dacht. Hutjens' aanstekelijk enthousiasme, zijn voortvarendheid, zijn inventiviteit en - in de verkondiging - zijn Pinkstervuur zullen Mendeliers uit de periode 1953-1965 niet licht verge ten. Maar pater Hutjens' warme belangstelling voor mensen en hun zorgen is niet beperkt gebleven tot de eigen school of Pater Valentinus Hutjens, Augustijn 21 februari 1913— 14 januari 1994 IR. K. HAASNOOT 251

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 251