Als schoolleider is pater Hutjens zijn tijd ver vooruit. Hij is de eerste rector in Haarlem, die regelmatig bijeenkomsten belegt met de hoofden van lagere scholen, om het wel en wee van de 'toegeleverde' leerlingen te bespreken en om hun adviezen te vragen. Lang voor de invoering (1968) van de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs met als vernieuwingselementen onder meer de studielessen en de vakkenpakketkeuze, vraagt hij zijn docenten bijzondere aandacht voor eenzijdig begaafde leerlingen en voor door ziekte of huiselijke omstandigheden achtergeraakte Mendeliers. Van het ministerie krijgt hij toe stemming de lessen vijf minuten in te korten, zodat de do centen de aldus gespaarde lestijd aan ondersteuningslessen in groepsverband kunnen besteden. Jaren voordat er sprake is van schooladviesdiensten had hij een schoolpsycholoog aan de school verbonden. In de ko mende onderwijsvernieuwing ziet hij grote kansen voor de leerlingen en hij maakt in menig opzicht zijn docentencorps daarvoor rijp. Als vanzelfsprekend meldt hij dan ook het Mendelcollege aan voor het Havo-experiment. Wanneer dat experiment in 1965 begint, maar hij zelf om gezondheidsre denen het rectoraat moet opgeven, heeft hij de grond dege lijk voorgeploegd. Niet alleen op onderwijsgebied zoekt hij nieuwe wegen, ook op het terrein van de oecumene behoort hij in Haarlem tot de voorlopers. De grote scheiding in de christenheid lijkt sinds het protesteren van de Augustijn Maarten Luther definitief. De Augustijn Valentinus Hutjens lijdt onder de verdeeld heid der christenen. Tijdens zijn rectoraat groeit - gelukkig - in Nederland het oecumenisch besef. IJveraar voor die oecumenische ge dachte schenkt hij in zijn school elk jaar veel aandacht aan de Internationale Bidweek, een wereldgebedsactie van katholieken, protestanten en orthodoxen tot eenwording van de kerken. Hij vindt het dan niet ongewoon, een Haarlemse dominee uit te nodigen, om voor zijn docenten en leerlingen te spreken en samen met hen te bidden. Met rector La Fleur van het Marnixlycemum, ook in Haar lem-Noord, organiseert hij bijbelgespreksavonden voor be langstellende docenten van Mendel en Marnix. Die avonden bewegen zich - naar de woorden van Mendeldocent Harry Prenen (overleden 1992) - tussen Oeteldonk en Staphorst, maar de sfeer is steeds even hartelijk als serieus. Vanuit hetzelfde oecumenische ideaal maar in breder ver band is pater Hutjens medeoprichter van de Haarlemse Couturierkring, vernoemd naar de Franse abbé Paul Coutu- 253

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 253