assistent. Het werven van advertenties is bij uitstek conjunc tuurgevoelig en de crisisjaren dertig sneden bij de Pielages dus extra pijnlijk in de omzet. Dat dreef de zoon naar de Oost; hij tekende als trompetter bij het Koninklijk Neder lands Indische Leger. Een uitweg uit de armoe van de wereldcrisis, waar de geschiedenisboeken nauwelijks over schrijven. Die bemoeien zich niet met trompetters. Guus trouwde 'met de handschoen', hij overzee, zij in het stadhuis van Haarlem, waarna zijn vrouw naar Nederlands Indië reisde. Kort voor de fatale oorlogsdagen van 1940 kwam het gezin terug naar Nederland. Guus was inmiddels sergeant geworden. De inval van de Duitsers was voor de patriot Pielage onver teerbaar. Hij weigerde zich als krijgsgevangene te melden, dook onder en sloot zich aan bij het gewapend verzet. Het gezin moest evacueren van IJmuiden naar de Veluwe en daar zagen ze vader op zeer ongeregelde tijden even ver schijnen. Wat hij deed en waar hij zich bevond bleef toen nog voor het gezin verborgen; dat hoorde bij het illegale be staan. Na de bevrijding van Brabant trok Pielage met militaire in lichtingen door de linies naar het zuiden. Dit spionagewerk bezorgde hem de rang van kapitein. In die rang meldde hij zich na de bevrijding weer bij het knil. Want de wereldoor log woedde nog in Azië, maar liep voor de Nederlanders uit in een gewapend conflict over de mate van onafhankelijk heid van de voormalige kolonie. Kapitein Pielage werd naar Celebes gestuurd. Een bij uitstek onrustig gebied, waar het Nederlands gezag zich in een guerilla probeerde te her-vestigen, maar daar nauwelijks in slaagde. De legerleiding besloot met instemming van de hoogste civiele machthebbers tot contra-terreur en dat werd opgedragen aan kapitein Westerling met zijn corps Speciale Troepen. Hij bereikte inderdaad een betrekkelijk rust in het gebied, maar dat ging ten koste van een 1500 Indonesische mensenlevens. Kapitein Pielage vond dat optreden onwaardig. Toen hij merkte dat zijn superieuren ongevoelig bleven voor zijn kri tiek - die lastige vent, vonden ze - rapporteerde hij aan Koos Vorrink, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, waar Pielage lid van was geworden. De kritiek kwam aan de orde in een concept-motie van de PvdA-kamerfractie, maar die motie is nooit ingediend. Het duurde tot 1954 voor een offi ciële commissie van onderzoek aan het Nederlands parle ment meedeelde, dat het optreden van Westerling en de zij nen strijdig was geweest met de principes van de rechtsstaat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 256