en nooit gebaseerd kon worden op een noodrecht tot ge gronde militaire actie. De commissie kwam dus najaren tot dezelfde conclusie die Pielage heet van de naald, diep ver ontwaardigd, binnen enkele weken had gevormd. Het rap port werd in 1954 ter kennisgeving bijgezet. 'Zo denken wij Katholieken in de Partij van de Arbeid' was de omslachtige, maar wervende titel van het blaadje dat de afdeling Noord Holland Zuid van de Katholieke Werkge meenschap in de Partij van de Arbeid in de jaren vijftig uit gaf, onder redactie van de gerepatrieerde kapitein Pielage. Hij werd bovendien gemeenteraadslid in Haarlem en vormde met de juristen Gerard de Leeuw en Govert van den Berg het katholieke driemanschap in de socialistische raads fractie. Zij vonden dat levensbeschouwing los stond van po litieke keuze en bleven op dat 'doorbraak'-standpunt staan, ook nadat de clerus hun keus per Mandement veroordeelde. Eigenzinnig verscheen Guus menigmaal in smetteloos uni form van landmachtofficier in de raad en dat was toch een wat onwennige uitmonstering in de rijen der socialisten. Dat lag in zijn aard: hij ging de confrontaties niet uit de weg, maar bleef compromisloos trouw aan zijn beginselen. En daartoe hoorde ook een uiterst verzorgd voorkomen en een ontwapenend vriendelijke bejegening van de mensen in zijn omgeving. Ook in de raad bleef hij zichzelf: eigenzinnig met soms af wijkende standpunten, waarbij hij zich onttrok aan de strakke stemdiscipline in zijn fractie. Hij keerde zich tegen de kostbare verbouwing van de kazerne Koudenhorn tot po litiebureau en hij wilde de stadswijk Rozenprieel drastisch saneren. In beide gevallen week hij af van het fractiestand punt. Een belangrijke rol heeft Pielage gespeeld in de fusie van de rooms-katholieke bibliotheek waar hij voorzitter van was met de openbare Stadsbibliotheek, waarvan hij na de fusie de beheerscommissie leidde. Het paste in zijn ideaal dat een ontmoeting van levensovertuigingen het eigen geloof slechts kan versterken. Veel Haarlemmers zullen op hun trouwfoto's de stemmige ambtenaar van de Burgerlijke Stand Pielage aan zijn grijze ringbaard en zijn smetteloos rokkostuum herkennen en zich zijn muzikale bariton herinneren waarmee hij hen had herin nerd aan de rechten en plichten binnen het huwelijk. Want dat was na zijn raadslidmaatschap het laatste openbare op treden van Pielage. Diep verontwaardigd was hij toen hij na zijn zeventigste dit werk moest opgeven. Het huwelijk was een instituut waar hij onvoorwaardelijk in geloofde, zoals 257

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 257