Oudste grootzegel van Haar lem, in gebruik vanaf tenmin ste 1299 tot tenminste 1345. Afdruk van een kopie-zegel stempel, gemaakt naar het gaafste origineel in Dordrecht. (Gemeentearchief Haarlem, topografisch historische atlas) beelden. Voor een snelle identificatie verwijs ik zoveel mo gelijk naar Van der Steur, Harlemia illustrata.3) Een vroeg zegel van Haarlem uit 12994) vertoont een gedekt en gesloten gebouw met drie torens binnen een door kante len aangeduide muur, aan weerszijden vergezeld van een boom. Onderzoek naar stedelijke zegels heeft uitgewezen, dat de aanvankelijke indruk van pure fantasie soms moet worden bijgesteld al dient evenmin steeds te worden ge dacht aan een realistische en gedetailleerde afbeelding van een oorspronkelijk gebouw. Het afgebeelde gebouw, meest al voor een poortgebouw aangezien, is door Robert geïdenti ficeerd als de grafelijke zaal, welke door de stadsbranden van 1347 en 1351 verloren zal zijn gegaan. 5) Al beant woordt de afbeelding van een enkel bouwwerk in de stad niet aan onze definitie van een prospect, het belangrijke bouwwerk zal zeker ook van grotere afstand herkenbaar zijn geweest in een tijd, dat er nauwelijks andere verticale ele menten domineerden. Daarom behoort een prent van Philips Galle naar Maarten van Heemskerck uit 1564 in dit over zicht niet meer thuis, daar slechts het stadhuis is afgebeeld en Haarlem inmiddels door talrijke verticale elementen werd gekenmerkt (Van der Steur 1).6) Voor de kennis van de steden in onze gewesten in de late middeleeuwen zijn de manuscript-plattegronden van Jacob van Deventer van onschatbare waarde. Voor het stedelijk silhouet is het van belang, dat Van Deventer belangrijke ge bouwen in projectie tekende. Hierdoor wordt op een plat vlak, de plattegrond, een gebouw zichtbaar alsof het vanuit de hoogte wordt beschouwd. Een dergelijk blad kennen wij ook van Haarlem, als minuut en als netkaart uit het derde kwart van de zestiende eeuw, waarbij de stad vanuit het zui den is gezien. 7) De Grote of Sint-Bavokerk met de kruis- toren, kleinere kerken, kapellen, kloosters, het stadhuis, poorten, muurtorens en molens en niet weergegeven trap- torens van woonhuizen zullen het silhouet van Haarlem in deze periode reeds uitermate levendig hebben gemaakt. De plattegrond van Jacob van Deventer laat zich ook in dat op zicht goed lezen. Tot in de achttiende eeuw komen wij deze projectie op gedrukte plattegronden van Haarlem nog steeds tegen, te beginnen bij de plattegrond van Haarlem vanuit het noorden door G. Braun in diens Civitates orbis terrarum in 1575 uitgegeven, bij de plattegrond van Johannes van Deutecum naar Thomas Thomasz. uit 1578 vanuit het zui den, de plattegrond van Willem Akersloot naar Pieter Saenredam vanuit het zuiden, in 1628 verschenen in het hierna te noemen werk van Ampzing, en de plattegrond naar 25

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 25