Het oudste prospect van Haar- van welk gezicht ook een tekening en een schilderij van zijn lem uit 1596 vanuit het noor- hand bestaan. Een bijzondere positie neemt Jacob van den. (Gemeentearchief Haar- Ruisdael in met zijn tekeningen en schilderijen. De laatste lem, topografisch historische zjjn hekend onder de naam 'Haarlempjes' en dateren van at'as' 1670 of later. Opvallend is de weergave van bleekvelden met Haarlem op de achtergrond, uitermate indrukwek kend. Een voorbeeld uit de negentiende eeuw van een tekening met Haarlem in de verte levert ons een blad van Gerrit Jan Michaëlis in Teylers Museum ('Van Duinendaal op Haarlem te zien'). ,2) Wij moeten iets in de tijd terug om op het eerste als zodanig bedoelde prospect van de stad de aandacht te vestigen. Een planodruk uit 1596 met een gedicht van Karei van Mander heeft bovenaan een houtsnede, waarop Haarlem vanuit het noorden is afgebeeld (Van der Steur 15). '3) Van Mander roemt de Sint-Bavokerk hoogh boven al verhevendie voor de stad een wonderlijck en groot cieraet is. Ampzing dicht over de kerk: En hoor eens wat men al van onze kerk verteld: Dat is een magtig vat, hetwelk met sijnen toren, En ongemeten kap de locht schijnt door te boren, En dreygt het firmament en watter in en op, Gesaeyde sterren sijn met sijnen steylen top. Eerst in de zeventiende eeuw komt het gedrukte prospect veelvuldig voor. Ik maak melding van het prospect door Jan van de Velde naar Pieter Saenredam, opgenomen in de eer der genoemde Besehrijvinge ende lof der stad Haerlem van Samuel Ampzing uit 1628 (Van der Steur 120). In dit boek bevat het gegraveerde titelblad eveneens een prospect van de stad, nu van Theodoor Matham naar Jan Bouckhorst (Van der Steur 128). Een prospect van de hand van Pieter van der Keere is gebruikt voor verschillende drukken van de populaire beschrijving der Nederlanden door L. Guicciar- dini en is eveneens voor andere werken gebruikt (Van der 27

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 27