Prospect van Haarlem gezien vanuit het westen op de onder zijde van de kaart van Romeyn de Hooghe van 1688. (Gemeentearchief Haarlem, topografisch historische atlas) door Claes Jansz. Visscher uit 1636. Hierop komt Haarlem weliswaar niet voor, maar het is duidelijk dat de uitgevers, voor zover zijzelf niet tekenden, tekenaars inschakelden voor de prospecten. '6) Kleinere afbeeldingen als de toepas sing van het prospect in sterk gereduceerde vorm door de firma Enschedé voor de stedelijke keuren en ordonnanties naar Izaak Vincentsz. van der Vinne omstreeks 1700 en ge bruikt tot 1752 (Van der Steur 20), alsmede een prospect van Haarlem van 1793 van J.G. Visser als medaillon (Van der Steur 704) geven bij wijze van voorbeeld de toepassing van het stedelijk silhouet. Bij de bestudering van het stedelijk silhouet komt steeds de naam van Romeyn de Hooghe naar voren, van wie ook een prospect van Haarlem bekend is als onderdeel van een sa mengesteld werk, in 1688 gemaakt en in het jaar daarop ver schenen. Romeyn de Hooghe woonde sedert 1687 in Haar lem en het verbaast ons dan ook niet, dat de plattegrond en het prospect betrouwbaar zijn (Van der Steur 184 en 185). Het prospect en de in projectie op de plattegrond getekende gebouwen geven de stad weer, vanuit het westen gezien. I7) Nog eenmaal kan ik bij wijze van voorbeeld melding maken van een latere plattegrond met in projectie getekende gebou wen: de plattegrond van Haarlem vanuit het westen weerge geven, door Frederick de Wit in 1698 uitgegeven. Een mooi blad, voorstellende een prospect van Haarlem vanuit het westen, mogelijk van de hand van Vincent Laurensz. van der Vinne, dook in 1994 in een veiling op. l8) In de achttiende eeuw komt een ander genre van tekenen naar voren, gekenmerkt door een exacte weergave van het- 29

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 29