I 37 3- Detail van de Kaart van 't Hooge Heemraadschap van Rijnland 1647. Het Huis Heemstede, zie pijl. (Oud archief Rijnland, Leiden) 73e "Todrt (loot nburen Heem Pagina hiernaast, linksboven: 1. Twee fiere jonge paarden. Ets in spiegelbeeld door Paulus Potter 1652. (Rijksprenten kabinet, Amsterdam) Pagina hiernaast, linksonder: 2. Potters voorbeeldtekening voor de ets. (Museum Boymans van Beuningen, Rotterdam) opgaand kerkgebouw met een dakruiter en stedelijke bebou wing rondom tegen de horizon afsteekt. Het zijn met name de beide laatstgenoemde gebouwen die in dit artikel ter sprake zullen komen, want er zijn redenen om aan te nemen dat Potter bij de uitbeelding van de achtergrond zich bediend heeft van topografische elementen uit de Haarlemse regio. Van Potters ets is een ontwerptekening met enkele kleine verschillen bewaard gebleven (afb. 2).41 Dank zij deze teke ning weten we dat Potter de voorstelling in dezelfde richting op de etsplaat heeft gegriffeld, waardoor spiegelbeeldige af drukken ontstonden. Indien echter de ets in spiegelbeeld wordt omgezet, zoals op afbeelding 1dan lijkt Potters ach tergrond-decor een opvallende overeenkomst te vertonen met het gebied rond het meest zuidelijke deel van het Zuider Buitenspaarne. Het karakteristieke kasteel in het centrum van de voorstelling zou in dat geval het Huis Heemstede voorstellen en het eerder genoemde kerkgebouw uiterst rechts tegen de horizon de Grote of Sint Bavokerk van Haar lem (afb. 3).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 37