WBEBi feiggÉBtatto- xm 4. Het Huis Heemstede vanuit het zuid-oosten gezien, onge veer 1649. Grijs gewassen zwart-krijttekening door Roelant Roghman. (British Museum, Londen) Met behulp van nog nader te noemen topografische afbeel dingen uit ongeveer dezelfde beeldhoek zal geprobeerd wor den om de hierboven geschetste veronderstelling aanneme lijk te maken. Van het Heemsteedse slot is een grijs gewassen zwart-krijt tekening uit ongeveer 1649 bewaard gebleven. De maker, Roelant Roghman (1627-1692), laat het in zijn door grach ten omsloten kasteel vanuit zuid-oostelijke richting zien (afb. 4). In de tijd dat deze afbeelding ontstond, was het van origine laat-middeleeuwse slot het eigendom van de gefor tuneerde Amsterdamse koopman Adriaan Pauw (1585- 1653) (afb. 5). Naast handelaar was Pauw ook in politiek opzicht een belangrijk man. Tot tweemaal toe, in 1631 en 1651, bekleedde hij het ambt van raadspensionaris (eerste minister) van Holland en West-Friesland. Gedurende de pe riode 1646-1648 was hij in Westfalen afgevaardigde van Holland bij de vredesonderhandelingen van Munster (het officiële einde van de tachtigjarige oorlog). In 1620 kocht Pauw voor de somma van 36.000 gulden de heerlijkheid Heemstede, waaronder het in vervallen toestand verkerende slot. Van meet af aan spaarde Pauw kosten noch moeite om het huis te renoveren, te verfraaien en met renaissance-mo- tieven te veredelen. De beide bestaande lage torens, waar van de ronde op de zuid-oosthoek van de buitenomtrek van het gebouw en de achtkante op het binnenplein was gesi tueerd, werden tot ver boven de daken opgetrokken en met windwijzers in de vorm van pauwen bekroond. Het slot werd als buitenverblijf en voor representatieve doeleinden gebruikt. Tot driemaal toe huisvestte het konink lijke gasten: Frederik, koning van Bohemen (1623), Maria de Medici, koningin-moeder van Frankrijk (1638) en Henriëtte, koningin van Engeland (1642). 5. Portret van Adriaan Pauw. Grijs gewassen penseelteke ning door Aert Schouman (1710-1792), gevolgd naar een olieverfschilderijtje van Gerard Terborch (1617-1681). (Collectie van de auteur)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 38