6. Het Zuider Buitenspaarne met de Grote- of St. Bavokerk van Haarlem op de achter grond. Uiterst links één van de beide torens van het Huis Heemstede. Ingekleurde teke ning van Warnaar Horstink. (Gemeentearchief Haarlem, topografisch historische atlas) In 1810 werd een begin gemaakt met de afbraak van het oude slot. Enkele resten, zoals de zogenaamde 'vredesbrug' (vernoemd naar de Munsterse vrede), een gedeelte van de toegangspoort en enkele bijgebouwen op het voorplein zijn bewaard gebleven en voor een deel op afbeelding 4 terug te vinden. Van Potters veronderstelde gezichtspunt aan het Zuider Buitenspaarne zijn vier vergelijkbare afbeeldingen bekend. De eerste betreft een detail uit een met waterverf inge kleurde tekening van Wamaar Horstink (1756-1815) die gevolgd is naar het origineel van Ludolf Bakhuyzen (1631- 1701) (afb. 6). Merkwaardig genoeg heeft de kunstenaar slechts één van de beide torens van het slot uitgebeeld. Op de achtergrond domineert de Haarlemse Grote of St. Bavokerk de wijde omgeving. De tweede afbeelding is een grijs gewassen tekening van de Haarlemse kunstenaar Cornells van Noorde (1731—1795). Ook deze voorstelling is een detail uit een groter geheel, voorstellend, een groot aan tal schepen op het Haarlemmermeer bij de toegang tot het Zuider Buitenspaarne (afb. 7). Het Huis Heemstede links, en de St. Bavokerk rechts, vaag tegen de horizon zichtbaar, zijn ondanks de schetsmatige tekentrant als zodanig te herken nen. Bij de grijs gewassen tekening uit ongeveer 1730 van de Alkmaarder Gijsbert Boomkamp (overl. 1755) ligt het 39

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 39