marja keyser en Tijdgenoten over Haarlem A.G. VAN DER STEUR xxi Anton Cramer (1828-1832) Haarlemmerhout In de Jaarboeken 1989 en 1990 publiceerden wij enkele pas sages over Haarlem van de hand van de Amsterdamse jour nalist en boekhandelaar Anton Cramer (1785-1833). Voor nadere gegevens over hem moge worden verwezen naar het Jaarboek 1989. Daar werd reeds gesproken over Cramers belangrijkste uitgave, het satirische tijdschrift De Arke Noach's, verschenen tussen 1827 en 1834. Ook in dit tijdschrift komt Haarlem enige malen ter sprake, met name de Haarlemmer Hout, de Haarlemse kermis, de Haarlemmer halletjes en het Coster monument in De Hout. In de tweede jaargang, afl. 5 (mei 1828) beschrijft Cramer een uitstapje naar Haarlem per 'snorwagentje': Te allen tijde zijn de uitstapjes naar Haarlem in zwang geweest. De laatste jaren meer dan ooit. Laurens Kos ter s vierde eeuwfeest lokte eerst menig een in het cen trum der halletjes en roode letter-ovensdaarna de groote tentoonstelling van nationale nijverheiden nu de nieuwe aanleg van het Hout. Reeds hij het ontluiken van het lentegroen bezigtigde men het plantsoen en de ver fraaiingen. De schuiten, zoo wel vliegende, als gewone, diligences en snorwagentjes waren met nieuwsgierigen opgevuld: geen wonder dus, dat nu ter gelegenheid van de kermis een deel van Amsterdams bewoners zich daar als het ware verplaatst. Gelukkig Haarlem! gij hebt eene hertenkamp in het aloude Hout gekregen; gelukkig Haarlem! men maakt er jagt op en gaat er met geestdrift henen. Hoe fraai is niet, na de afbraak der aloude groote Houtpoort, het doorzigt tusschen uw fraai wachthuisje en het huisje, ten dienste van de stedelijke belasting. Nu ziet men onverhinderd in het Hout, en eene fraaije moderne brug geleidt tot het speeloord, dat door lieve woonhuisjes en optrekjes omheind is, waar alle Amsterdammers, die maar tientjes te hunner dispositie hebben, zich kunnen nederzetten. Die het geen halfjaar vermogen, doen het drie maanden; en, die dit ook nog niet kunnen, gaan er 44

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 44