de geschiedenis zijn ingegaan. Niet dat elk van die groepen een eenheid vormde! Zo bestond er binnen de groep van patriotse regenten een tegenstelling tussen hen die wel tegen de grote macht van de stadhouder waren maar verder weinig verandering in het staatsbestel wensten, en hen die verder wilden gaan en bij voorbeeld tegemoet wilden komen aan het verlangen van de burgerij naar invloed op het bestuur. Men sprak wel van aristocraten en democraten, termen die toen dus een iets andere betekenis hadden dan tegenwoor dig. Overigens was dit een tegenstelling die slechts geleide lijk en niet in volle omvang duidelijk werd. Ook in Haarlem was er alle reden voor kritiek op het be staande stadsbestuur. Dit berustte bij een vroedschap, waarin de leden voor het leven zitting hadden. Vacatures werden door coöptatie vervuld. Voor het lidmaatschap was vereist dat men minstens 25 jaar oud was, aanhanger was van de gereformeerde religie en behoorde tot de rijkste en aanzienlijkste burgers van de stad. Het was de taak van de vroedschap om de grote lijnen van het bestuursbeleid vast te stellen. 3) Verder maakte zij jaarlijks de voordrachten op waaruit de stadhouder de vier burgemeesters en de zeven schepenen benoemde. Ook bepaalde de vroedschap het standpunt dat de Haarlemse afgevaardigden in de vergade ring van de Staten van Holland moesten innemen. Tenslotte had zij het benoemingsrecht voor een aantal door de stad te vergeven ambten. Binnen de vroedschap berustte de meeste macht bij de bur gemeesters. Zij vormden het dagelijks bestuur en hadden het benoemingsrecht voor enige zeer lucratieve ambten. Boven dien vormden zij met schepenen - als regel ook vroed schapsleden - en met de door de Staten van Holland ook al uit en op voordracht van de vroedschap benoemde schout het Gerecht. Bij dit College berustte zowel wetgeving als bestuur als rechtspraak. Van een duidelijke scheiding tussen deze drie 'machten' was dus geen sprake. Dat de vroedschap nog een soort vertegenwoordiging was van de stedelijke burgerij, werd door deze als een fictie erva ren. 4) Allang hadden de meeste rijke en aanzienlijke burgers immers geen kans meer op een der vroedschapszetels, om dat deze in handen waren gekomen van een beperkt aantal families. Door allerlei huwelijksbanden onderling verbon den, vormden zij een gesloten groep, waarin buitenstaanders zelden konden doordringen. In Haarlem was dat in hoge mate het geval, omdat de stadhouder er - anders dan in veel andere Hollandse steden - officieel niet kon laten weten wie hij graag in de vroedschap benoemd zag.5) 53

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 53