betekent echter niet dat zij ook in haar geheel patriots en enigszins democratisch was: de zittende regenten liepen im mers geen enkel risico, omdat hun benoeming er een voor het leven was en dat ook bleef. Hoe de verhoudingen in wer kelijkheid lagen wordt enigszins duidelijk uit het feit dat de orangist Vermeulen slechts acht van de 32 vroedschappen 'betrouwbaar' achtte;23) een ten aanzien van de oranjepartij zo optimistisch mogelijke schatting komt niet verder dan twaalf of dertien.24) Voordat de nieuwe regeling voor de benoemingen van kracht kon worden, was goedkeuring door de Staten van Holland noodzakelijk. Deze werd op 31 augustus verleend. Op 5 september volgde de plechtige invoering. Er werd op de Grote Markt een soort vrijheidstempeltje opgericht. Het was ontworpen door de architect L. Viervant, dezelfde die in 1780 het oudste gedeelte van Teylers Museum had ge bouwd. Bij dat tempeltje legden 28 van de 32 vroedschap pen de eed op het nieuwe reglement af. Vier waren afwezig: Decker en Vermeulen omdat zij de eed niet wensten af te leggen - zij bleven voorlopig weg uit de vroedschapsverga deringen - en verder Libregt Jacob Hooreman en Willen Anne Lestevenon. Beiden waren niet in de stad. Hooreman zou zes dagen later ontslag uit de vroedschap nemen, omdat hij zich buiten Haarlem vestigde. Lestevenon was in Brussel en schreef van daaruit dat hij bij terugkeer graag de eed zou afleggen. Twee dagen na die vijfde september hadden de verkiezingen plaats, waarbij 881 stemmen werden uitgebracht. Erg groot lijkt dit aantal niet; het krijgt echter relief wanneer men het vergelijkt met het aantal handtekeningen onder een oranje gezind rekest uit februari 1788: ruim 200. Eigenlijk zijn beide getallen zo laag, dat men zich afvraagt wie aan de stemming van 7 september hebben deelgenomen en waar de ondertekenaars van het rekest uit februari 1788 vandaan kwamen. Is hier al sprake van de politieke desinteresse on der het overgrote deel van Haarlems bevolking die men heel de negentiende eeuw door zou constateren? In ieder geval maken deze getallen duidelijk, dat in de Spaarnestad een sterke patriotse gezindheid bestond. Nog op de dag van de verkiezingen hadden de nominatie en electie van burgemeesteren en schepenen plaats. Het was echter voor de patriotten een Pyrrhus-overwinning: zij werd behaald toen de nederlaag al in zicht was. Landelijk gezien hadden de ontwikkelingen immers tijdens de maanden dat het reglement op de benoemingen tot stand kwam, niet stil gestaan. In Holland was de partijstrijd zo hoog opgelopen, 59

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 59