leveren. Die zwakte had ook tot gevolg dat de nieuwe vroed schap later in dat jaar er niet in slaagde een opvolger te vin den voor mr. Joost Huyghens, die op i juni 1788 ontslag nam. Men vroeg en kreeg daarom van de Staten van Holland toestemming om in deze en eventuele andere vacatures ge durende zes jaar niet te voorzien, tenzij men geschikte kan didaten vond. In totaal ontstonden er in de jaren 1788-1795 negen vacatures; slechts in twee daarvan kon worden voor zien. Het was deze incomplete Haarlemse vroedschap met weinig Haarlemmers die de stad tot 1795 zou besturen.28) In het voorjaar van 1788 leek de oude orde in de Republiek dus weer hersteld. Veel patriotten waren verbannen of had den vrijwillig het land verlaten. Nog talrijker waren degenen die hun ambt verloren hadden. Er is op gewezen, dat in geval van strafvervolging de zwaarste aanklachten gegrond waren op het crimen laesae majestatis, opstand tegen de souve- reine heren van een stad of een gewest, of op het crimen per- duellionis, hoogverraad. 29) Waar Oranje binnen het staats bestel slechts een ondergeschikte rol ('dienaar van de Staten') vervulde, kwamen uit het verzet tegen hem slechts minder zware zaken voort. Zelfs een man als Canter Camer- ling, op wie prinses Wilhelmina fel gebeten was wegens zijn betrokkenheid bij het incident te Goejanverwellesluis, kon rustig in Haarlem blijven wonen, zij het wel als ambteloos burger. Over het geheel genomen is er in Haarlem van een harde repressie nauwelijks sprake geweest. 30) Er zijn ook slechts weinigen de stad ontvlucht. Waarschijnlijk hangt dit samen met het feit dat de patriotse denkbeelden door het stadsbestuur en met toestemming van de Staten waren ge realiseerd, hetgeen weinig houvast bood voor een strafver volging. Ook al leken Willem v en de oranjepartij vaster dan ooit in het zadel, toch waren hun dagen en die van de Republiek ge teld. In 1789 begon in Frankrijk een revolutie, die eerst de macht van de Franse koning zou vernietigen en vervolgens in een groot deel van West Europa het Ancien Régime zou doen verdwijnen. In 1793 kwam, naast andere landen, ook de Republiek in oorlog met het revolutionaire Frankrijk. Brabant, Zeeuws Vlaanderen en Limburg gingen in het na jaar van 1794 verloren. In januari 1795 trokken de zegevie rende Franse troepen over de bevroren rivieren. Op de 16e bezetten zij Utrecht, twee dagen later verliet Willem v het land. Dat werd het sein voor de Bataafse revolutie: in de ene stad na de andere werd het oude bestuur afgezet en namen patriotsgezinden de macht in handen. In Haarlem gebeurde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 62