jaap kruisheer De totstandkoming van de Haarlemse stadskeur van 1245 Wat gebeurde er precies in Haarlem op donderdag 23 no vember 1245, de dag waarop graaf Willem 11 van Holland de burgers aldaar bij oorkonde een stadskeur verleende? "Wat ging er aan die gebeurtenis vooraf, wat waren de gevolgen ervan, en welke betekenis moeten wij aan een en ander toe kennen? Wij zijn niet de eersten die deze vragen formuleren en ze trachten te beantwoorden. Ons verhaal over de tot standkoming van de Haarlemse stadskeur - men spreekt ook wel van stadsrecht, maar dat is een minder nauwkeurige term - zal dan ook mede iets weergeven van de uiteenlo pende en soms met elkaar botsende zienswijzen van de op eenvolgende onderzoekers die zich nu al bijna een eeuw met dit onderwerp bezig houden. Het voor de Haarlemmers best zichtbare van wat zich die dag afspeelde was de aanwezigheid van de graaf en diens gevolg. Uitzonderlijk was die aanwezigheid niet. De graaf kwam wel vaker in Haarlem, en hield dan gedurende enkele dagen of langer verblijf in de grafelijke hof aldaar. De drukte die de komst van de graaf, diens huishouding en ver dere gevolg met zich meebracht, werd nog versterkt doordat kerkelijke dignitarissen en grafelijke leenmannen uit de om geving, de een na de ander, hun opwachting kwamen maken en desgewenst enige tijd bleven om de graaf met raad en daad van dienst te zijn. Thans, in november 1245, stond naast de afdoening van de gebruikelijke zaken zoals de rechtspraak, de uitvaardiging van de Haarlemse stadskeur op de rol. Graaf Willem had, waarschijnlijk vanaf het begin van zijn gehele verblijf te Haarlem, magister Daniel bij zich. Deze ervaren ambtenaar had, voordat hij eind 1244 of in 1245 bij de graaf in dienst trad, zeker twaalf jaar gediend bij de hertogen Hendrik 1 en Hendrik 11 van Brabant, grootvader respectievelijk oom van de graaf. Van de regionale groten hadden zich vervolgens al bij het grafelijke gezelschap aan gesloten Dirk burggraaf van Leiden, Dirk van Teilingen, abt Lubbert 11 van Egmond, heer Nikolaas Persijn en Simon van Haarlem. Het is niet bekend in welke volgorde deze perso- 9

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1994 | | pagina 9