gesiert worden. Ook mogen zij helpen met het verhuizen van schrijnwerkerskassen, tafels en wat verder met het in zetten en slopen van schrijnwerk enigszins verband houdt. De timmerlui mogen onder meer de volgende werkzaam heden verrichten: alle sware wercken, soo binnen als buitenshuys alle cosijnen eieren met architraphes, pylasters of met eenige andere lijste ofcieraat, toch alles uyt een heel houtniet gevoertmogen alle solders eieren mogen oock alle cosynen buy tens huys en duck vensters eieren ende voeren tot cieraet gelijck een kistemaecker als te weten deur- en kruys cosijns alle deuren te maecken met klampen of effen doch sonder lijm alsoo de kistemaeckers absolutelijk de lijmpot toekomt. Daarnaast mogen timmer lieden ook bedsteden, botteleynen, ladders en uithangborden maken evenals andere diergelijcke rouwe wercken die in 't schrijnwerck niet te pas komen maer tot de timmermans- winckel behoren. Het blijkt dus wel dat de beroepsgroep van kastenmaker vaak wat werkzaamheden betreft zeer dicht in de buurt van dat van de timmerlieden kwam, en het zal na het voorgaande dan ook niet verbazen dat bijvoorbeeld Leendert Dijckhuij- zen (die zichzelf kabinetwerker noemde) zeer regelmatig als timmerman wordt vermeld tijdens de bouw van het Hofje van Staats (1730-1733). Dit fenomeen, dat een schrijnwer ker tevens functioneerde als timmerman, gaat overigens niet alleen op voor Leendert, maar ook voor bijvoorbeeld Hendrik Schut, J. Kooy en H. Scholte. In de bovengenoem de keur staat ook apart vermeld wat zowel de timmerlieden als de kastenmakers mochten maken, namelijk doodskisten, stoven en schoolborden. Uit dit alles blijkt dat de twee be roepen in theorie wel van elkaar gescheiden waren, maar in praktijk in één persoon verenigd konden zijn. Theekistje van het Hofje van Staats: 23-04-1739: Aan Leendert Dijkhuijzen voor een nooteboom theekistje fl. -,II (Gemeentearchief Haarlem, Hofje van Staats, inv. 571, foto auteur) Tafel uit de regentenkamer van het Hofje van Staats: 04-09- 1733: L. Dijkhuijzen een greene tafel fl. 15- (Gemeen tearchief Haarlem, Hofje van Staats, inv. 5, foto auteur) 105

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 105