zoals de stovenmakers en de Franse behangers. De verkoop van meubelen vond op diverse manieren plaats. Een groot aantal meubelen werd geveild, daarnaast konden er meube len worden gekocht bij de makers zelf of bij speciale verko pers (kramers, Franse behangers). Meermaals kwam het voor dat er meubelen bij meubelmakers buiten ffaarlem werden gekocht. Dit was officieel alleen toegestaan gedu rende de jaarmarkt of indien er produkten werden gekocht die niet binnen de stadsgrenzen werden gemaakt. Bij de jaar markt was aan het Spaarne een aparte lokatie voor de stoelenmarkt gereserveerd. Over het algemeen behoorden de Haarlemse meubelmakers waarschijnlijk niet bij de ge goede burgerij, maar veeleer bij de lagere ambachtslieden, zo blijkt uit diverse archivalia. Noten fhm Frans Halsmuseum gah Gemeentearchief Haarlem Ga Gilde-archief Ra Rechterlijk archief Sa Stadsarchief OHC Oprechte Haarlemsche Courant ts Teylers' Stichting 1. Over de meubelmakers en de handel in meubels in Haarlem bestaat dusver nog geen literatuur. In het kader van de Project groep Kunstnijverheid en commercie van de vakgroep Kunst geschiedenis van de Rijksuniversiteit Leiden maakte ik een werkstuk over dit onderwerp waarvan dit artikel het resultaat is. Met dank aan Prof. Dr. C.W. Fock, de heren F. Krijnen en A.G. van der Steur voor hun inhoudelijke resp. redactionele op- en aanmerkingen. 2. ts 625,630. 3. R.J. Baarssen, "in de commode van Parijs tot Den Haag' Matthijs Horrix (1735-1809), een meubelmaker in Den Haag in de tweede helft van de achttiende eeuw', Oud Holland, 107 (1993) 161-256, aldaar 168. 4. gah, Sa kast 10-118 (burgemeestersresoluties). 5. gah, Sakast io-it8 (burgemeestersresoluties). 6. J.M.W. van Voorst tot Voorst, Tussen Biedermeier en Ber- lage, Meubel en interieur in Nederland 1835-1895 (Amster dam 1992) 165. 7. Ibidem, 219. 8. ts 630. 9. gah, Ga 268. 10. In de bronnen komen ook beddenmakers voor, dit is echter een beroep dat niet direct met de meubelmakerij te maken heeft. Het betreft hier namelijk personen die zich uitsluitend bezig hielden met de fabricage en verkoop van de stoffering die bij de bedden behoorde, zoals dekens, lakens, matrassen, kussens 113

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 113