Frederik van Eeden op Wal den. Foto ca. 1900. (Universi teitsbibliotheek Amsterdam, handschriftenafdeling) Martha van Eeden-van Vloten op ongeveer 34-jarige leeftijd. Foto Willem Witsen ca. 1890. (Universiteitsbibliotheek Amsterdam, handschriften afdeling) de beste der verschillende landen en tijden gerekend konden worden. Het wonderlijke was. dat hij met deze bedoeling slaagde. Hij slaagde er in, na een dag vol bewegelijkheid en allerlei soort bezigheid, - na het ochtend-zwemmen te Bussum, waar hij eerst in een kleinere, niet ver van het sta tion, later in een door Berlage gebouwde grootere, ook witte villa woonde, na de dokters-praktijk te Amsterdam, na het diner met zijn gezin, logés en andere gasten, te Bussum, en den met het gezelschap doorgebrachten vooravond, soms met zang en pianomuziek, omstreeks half tien uur zich in zijn studeerkamer voor zijn bureau neêr te zetten, den pen houder ter hand te nemen en onmiddellijk aan het Drama- in-verzen, - op dezelfde hoogte van stijl dus, waar hij het had achter gelaten - voort te schrijven Bij Van Eeden ontmoette ik dien zomer van 1893 in de eerste plaats de andere leden van het gezin: zijn vrouw en beide zoontjes Wat een jeugd, wat een lichte kleuren, wat een poëzie in dat huis! Martha van Eeden, het evenbeeld van haar tuin, de verpersoonlijking eener levensopvatting En de kinderen, de zoontjes, een jaar of zeven, acht. Hans en Paul, wat een tweetal, beide met de zelfde haardracht en de zelfde kleeding, beide ongewoon bevallig van gezichtje, fijn en lenig, de jongens-levendigheid in beide aanwezig, edel beperkt door dat zachte en fijne. [Van Eeden] woonde [van '93 tot '99] in een huis door Ber lage gebouwd, aan de wanden hingen Toorop, Veth, Hart Nibbrig, tot de bezoekers behoorden allerlei vee! genoemd wordende kunstenaarsThorn Prikker, Dijsselhof; verder vrienden en vriendinnen van den heer en van de vrouw des huizes dan de beste mensen uit de Gooistreek ein delijk bekende buitenlanders, een litterator, een psycholoog. Groote huisvrienden waren de Van Hoogstraten's 121

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 121