In februari 1892 sterft opeens zijn rivaal, de man van Betsy. In de aard van hun relatie komt weinig verandering, maar de banden tussen de twee families worden aangehaald. Betsy en haar kinderen komen in de buurt wonen, in Hilversum. Mevrouw van Hoogstraten, zegt Lodewijk van Deyssel, had in haar levens-stijl te Hilversum behouden dien van haar voormalig huis aan den Catharijne-singel te Utrecht, waar haar man Hoofdingenieur bij de Staatsspoor was geweest. Aan een allerliefst huisje is zij vooralsnog niet toe. En dan, in het najaar van 1897, leest Van Eeden 'Walden, or life in the woods' [1854]. De schrijver van dit boek, de Amerikaan Henry Thoreau, had zich een aantal jaren uit de beschaafde wereld teruggetrokken en, mediterend over mens en natuur, in een zelfgebouwde hut bij de vijver 'Wal den' gewoond. Door zijn anti-autoritaire, individualistische voorbeeld geïnspireerd, besluit Van Eeden samen met geest verwanten, in vrijheid en onderlinge broederschap, zijn per soonlijke idealen van zuiverheid en eenvoud in praktijk te gaan brengen. Een stukje grond kopen, huisje bouwen, op het huishouden bezuinigen en van de opbrengst van het land zien te leven - dat trekt hem in eerste instantie. Walden als uitgangspunt van een nieuw georiënteerde socialistische ar beidersbeweging - dat zal later de opzet worden, al verhoudt zich dat slecht met zijn aanvankelijk zo individualistische vlucht uit de wereld. Op 24 januari '98 schrijft hij in zijn dagboek: We spreken over kolonies die wij zullen stichten en ik zoek gestadig naar geschikte oorden voor een hut of een huisje. Martha en Betsy hebben hun twijfels, maar al de week daarop heeft hij zijn plannen rond: Ik zal zien mijn hut hier in de buurt ge bouwd te krijgen. Willem Bauer begreep me terstond Ik wil daar weinig hebben, maar alles zuiver, noodig en fraai. De in 1862 in den Haag geboren architect Willem Bauer is een stille, melancholieke man. Zijn moeder woont sinds '96 in Bussum, samen met zijn zusje Suze, een naald kunstenares, en zijn broer, de schilder en graficus Marius Bauer. Al in Den Haag, toen de oude Bauer nog leefde, kwam Van Eeden bij deze familie als huisvriend over de vloer. Willem Bauer lijdt aan syfilitische verlammingen en depressies en laat zich door Van Eeden behandelen. In het begin van zijn loopbaan was hij een 'papieren architect', een gedreven ontwerper die aan prijsvragen deelnam maar geen opdrachten binnenhaalde. Wel trok hij de aandacht vanwege zijn originaliteit en zijn onconventionele vormgeving.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 124