Carry van Suchtelen-van Hoogstraten in 1914. (foto uit het bezit van mevrouw J. de Ley te Hilversum) huis met atelier aan het bouwen. Hun villa (die in 1973 is gesloopt) gaat Stamboel heten. In deze nog betrekkelijk lan delijke omgeving, op veilige afstand van Walden en naast de haar vertrouwde familie Bauer, koopt Betsy van Hoog straten inderhaast een kavel. Willem Bauer maakt een ont werp en wanneer de bouwvergunning wordt afgegeven, op 28 mei 1901, is de romance tussen Frederik van Eeden en Truida Everts nog geen drie maanden oud. De Merel wordt een houten huis met een deels overdekt bal kon, zoals ook De Maerle dat heeft. Bauer combineert het landelijke van de houtconstructie, een souvenir aan het ver loren Walden, met een indeling die hij aan de Engelse villa- bouw ontleent. Het materiaal is grenehout en de dubbele wanden worden ter isolatie met zeegras gevuld. Begin okto ber verhuist Betsy met alleen nog Carry en Willem naar Aer- denhout. Maar Van Eeden laat niet los. Hij is in Haarlem opgegroeid en kent ook de omgeving goed. Op 3 november schrijft hij: Ik was in den Aerdenhout en ach! het deed mij zoo sterk aan. Mijn oude, lieve land. Veel bedorven door wegen, huizen en puntdraad. Maar mij toch dierbaar. Betsy was lief. En in december meldt hij: Ik heb drie dagen op de Merel gelo geerd. Het was er prettig en vredig. En al evenmin laat Nico van Suchtelen los. Nadat hij, met geldelijke steun van vrienden, in Italië zijn evenwicht had hervonden, heeft hij in Amsterdam zijn studie wis- en na tuurkunde hervat. Nu Mary onbereikbaar is, krijgt hij oog voor haar iets oudere zusje Carry met haar (zegt Van Deyssel) uitbruisende-jeugd-vrolijkheid, haar met zilveren licht aangedane blauw-grijze oogen, en wangen van een kleur zoo alsof een zonneschijn van een bizondere hoeda nigheid die eens heel innig had beschenen. Carry is geënga geerd, meldt Van Eeden op 9 augustus 1901. En nu laat Carry, in Aerdenhout, voor Van Suchtelen een 'hut' bou wen. Op 14 november schrijft Van Eeden: Gister bracht ik Bauer naar Aerdenhout. Ik wandelde met Betsy op 't Naaldeveld en zag ook Carry's huisje (nu Bentveldsweg 102). Drie jaar later, wanneer Carry's huisje, De Zonnehof, te huur staat, bejubelt de toekomstige bewoonster, mevrouw Van Hall-Boissevain, het in een brief aan haar moeder als een schat van een huisje met een flinke tuin, aan de halte Bentveld van de tram, een wit huisje met een rood pannen dak slaapkamers met ingetimmerde bedden, bedoeld om zonder meid bewoond te worden (wat onze voorgangers dan ook deden) Van binnen (het huis is door Bauer ge lig

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 129