Aerdenhoutsduinweg 13 Aerdenhout, Rockaertsduin, door Willem Bauer ontworpen voor zijn vriend, de schilder G.H. Breitner, ontwerpschets. (Gemeente Bloemendaal, Bouw- en Woningtoezicht) auisuM, 20 Niet zo gemakkelijk, nu geldzorgen hem kwellen en haar fi nanciële inbreng bitter hard nodig is; Betsy schrijft weer pijnlijkmeldt hij in dit verband geërgerd. Intussen heeft Bauer in Aerdenhout een aantal projecten te gelijk onder handen. Het motto waarmee Van Eeden in Wal den is begonnen, alles noodig, zuiver en fraailijkt hem op het lijf geschreven. In opdracht van de schilder G.H. Breitner met wie hij en zijn broer bevriend zijn, ontwerpt hij een villa met atelier, Rockaertsduin (nu Aerdenhoutsduin weg 13). Ditmaal bouwt hij in steen en past hij rationalisti sche principes toe: de vorm wordt door de functie bepaald en traditionele elementen dienen als accentuering. Het huis heeft drie bouwlagen; op de bovenste verdieping bevindt zich het atelier met aangrenzend, als terras, het platte dak van de tweede bouwlaag. De kunstenaar kan dus ook buiten werken. Om deze praktische opzet geldt Rockaertsduin als een van de voorlopers van de Nieuw-Zakelijke villa's. Ook bouwt hij een huis (Schulpweg 2gesloopt in 1941voor een zusje van Martha van Eeden, Betsy Witsen-van Vloten. Zijn opdrachtgeefster is net gescheiden van de schilder Willem Witsen van wie ze drie zoontjes heeft; met de moed der wan hoop noemt ze haar villa Gimli-Huize, naar de eeuwige, gouden zaal uit de Germaanse mythologie waarin na de godenschemering een nieuw heldengeslacht een volmaakt gelukkig leven leidt. 132 W.B A UCR. ARCHITECT.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 132