ten. Op haar tafeltje altijd bloemen en schrijfgerei. En zoals Hedwig zich verdienstelijk maakt door vrouw Harmsen te helpen, zo zal Betsy wel zijn bijgesprongen in de huishou ding van het jonge gezin Van Suchtelen. In De Zonnehof, bedoeld om zonder meid bewoond te worden, wordt in au gustus het eerste kind geboren. Betsy komt in het voorjaar van 1903 naast Carry wonen; tot haar dood in 1939 zal zij, al haar ongedurigheid ten spijt, van haar dochters zijde niet of nauwelijks meer wijken. Voor de zieke Willem Bauer, de dichter onder de architec ten, is het leven ondraaglijk geworden. Hij verkeert in licha melijke verkommering en geestelijke verslagenheid. Over hem noteert Van Eeden op 26 april 1904: Zondag ging ik de arme Willem Bauer opzoeken en vond hem opgehangen in het tuinschuurtje. Arme, fijne, gevoelige man met zijn groote gaven. Het was een lugubere vlek in dit blije, hoopvolle, levensrijke voorjaar. Maar het deprimeerde mij niet. Van Betsy raakt hij sneller gedeprimeerd. Over haar zegt hij op 28 juni: Ik ben niet naar Duinweide gegaan want B. schreef me af, op een wijze als vanouds. Het duurt nog jaren voor alle bitterheid gesleten is. Dat najaar vertrekt Nico van Suchtelen met zijn vrouw, zijn kind en zijn schoonmoeder naar Zürich waar hij aan de Hochschule filosofie, psychologie en staatswetenschappen gaat volgen; ook schrijft hij er zijn 'Quia Absurdum', een roman over een jonge, door liefdesverdriet en weltschmerz gekwelde kolonist in een eenzame hut onder de sparren, waar zijn leven achteraf gezien echter schooner en edeler was dan het misschien ooit weer kon worden. Zijn huwelijk met Carry wordt in 1920 ontbonden een schoonmoeder ie dere dag over de vloer is altijd verkeerd, noteert Annie Salo mons als excuus), maar zijn voorliefde voor hutten blijft; het merendeel van zijn oeuvre ontstaat in houten optrekjes en op rijpere leeftijd ontpopt hij zich als een der pioniers van de kampeersport in ons land. In 1907, tenslotte, zijn de kaarten geschud. Walden gaat fail liet en wordt geliquideerd; het ontbreken van deskundige leiding en gebrek aan kapitaal zijn de onderneming noodlot tig geworden. Het al jaren ontwrichte huwelijk van Frederik van Eeden en Martha van Vloten eindigt in een scheiding; die zomer trouwt Van Eeden met Truida Everts. Zijn volko men verschiet van geluk is nooit bewaarheid geworden. Naarmate de jaren vorderen beginnen zijn dagboeknotities vaker met zinnetjes als Prachtig weer; het gaat me bizonder slecht. Betsy publiceert het niet vernietigde restant van haar briefwisseling met haar beroemde geliefde. Er komt geen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 136