J.J. TEMMINCK Vertrokken Onbekend Waarheen De Haarlemse joden in de Tweede Wereldoorlog Over de oudste geschiedenis der joden in Haarlem is ge schreven door dr. M. Wolff.2) Hij schrijft dat er door de eeu wen heen geregeld joden in Haarlem zijn gesignaleerd, al was het maar als passanten op de jaarlijkse kermis of jaar markt. In 1461, en dat is de eerste keer dat wij van hen in Haarlem horen, kregen enkele joden die zich tot het chris tendom hadden laten bekeren door het stadsbestuur 20 stui vers uitbetaald.3) Dat geeft meteen het probleem aan dat de overheid vroeger met de joden had: zij waren geen christe nen en in een wereld die volledig door kerk en christendom werd bepaald vielen zij daardoor niet onder de algemeen geldende regels en wist men geen raad met hen. In 1605 is er voor het eerst sprake van de komst naar Haar lem van een hele groep joden. De Portugese joden uit Am sterdam vroegen het stadsbestuur of zij zich in Haarlem mochten vestigen. Na geruime tijd van praten en nadenken kregen zij die toestemming en daarbij kregen zij ook het recht om een eigen synagoge en begraafplaats te hebben, in de stad te wonen waar men wilde, dus zonder eigen joden wijk of ghetto, om over straat te gaan zonder verplichte ui terlijke kentekenen zoals een jodenster en om de sabbat en de joodse feestdagen te vieren, mits men zelf ook de christe lijke zondagsrust in acht nam. 4) Op zich waren dat hele bij zondere en vergaande voorwaarden: aan de joden werd ge geven wat aan de meerderheid van de Haarlemmers, de katholieken, werd geweigerd: een officieel eigen kerkge bouw. Er was één voorwaarde aan de komst van deze joden naar Haarlem verbonden en daarop is deze poging kennelijk ge strand: de Portugese joden zagen geen kans om 50 joodse gezinnen bereid te vinden om naar Haarlem te komen. Zo zijn er later meer pogingen gedaan, maar zonder succes. Toch blijken er in de achttiende eeuw permanent joden in Haarlem aanwezig te zijn. In 1742 kreeg Samson Abrahams van Hamburgh toestemming om een school voor joods on derwijs op te richten. 5) Dat kan alleen betekenen dat er 139

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 139