ders die in een ongelukkige toestand verkeren 20> en praatte over de noodzaak om een molestverzekering af te sluiten. Het meeleven met de Duitse broeders zal vooral tijdens de kerkdiensten tot uiting zijn gekomen. De Duitse leden wer den af en toe apart bijeengeroepen. Van antisemitische incidenten zijn mij in Haarlem alleen wat scheldpartijen op de groentenveiling bekend.20 Het viel mij op dat in 1941O) de voorstelling van de antisemitische film 'De eeuwige Jood' na een halve week lege zalen door een andere film moest worden vervangen, tot verontwaardi ging van een NSB'er die daarover bij het gemeentebestuur klaagde.22) Ik noemde eerder dat het assimilatieproces en de ontkerke lijking in de decennia voor 1940 in de joodse gemeenschap omvangrijk begonnen te worden. Tegenover de 778 Haar lemse leden die de Nederlands Israëlitische Gemeente in 1941 opgaf,23) staan 1.521 namen van Haarlemse joden op een andere lijst, die in 1942 op last van de Duitsers door het stadhuis was opgemaakt.241 Bij de vaststelling daarvan werd de Duitse definitie voor jood gehanteerd. Volgens deze lijst telde Haarlem 1080 joden waarvan er 160 met een niet-jood waren gehuwd, 304 kinderen uit deze gemengde huwelijken (g i) en 137 kinderen uit een volgende generatie (g ii). De Haarlemse lijst blijkt overigens niet steeds nauwkeurig en heeft enkele aanwijsbare fouten. Van de 1.521 joden uit de lijst waren er maar ongeveer 450 in Haarlem geboren en daarvan waren er heel wat nog kinde ren. Vooral veel Amsterdamse joden blijken naar Haarlem te zijn verhuisd. Nederland capituleerde op 14 mei 1940 en reeds de vol gende dag reden de eerste Duitse troepen onder grote be langstelling Haarlem binnen. De capitulatie betekende voor veel joodse Nederlanders het einde van hun hoop en toekomstverwachting. Velen pleegden daarom zelfmoord. Binnen de gemeente Haarlem werden in de meidagen van 1940 16 gevallen van geslaagde zelfdoding geregistreerd.25) Het aantal mislukte pogingen is niet bekend. Zelfdoding zien we daarna bij ingrijpende veranderingen in het joodse bestaan regelmatig terugkomen. Op de eerste vergadering van de joodse kerkeraad na de ca pitulatie, op 19 mei, wees de voorzitter met een sober woord op de bijzondere omstandigheden waarin het land nu ver keerde en ging vervolgens over tot de orde van de dag. Toch bleek het bestuur intussen enkele maatregelen te hebben ge nomen. De wetsrollen en andere gewijde zaken uit de syna- 143

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 143