van de Haarlemse Luchtbeschermingsdienst een circulaire thuisgestuurd met de mededeling dat ingevolge verstrekte opdracht alle joden en buitenlanders, met uitzondering van de Duitsers, zich met onmiddellijke ingang moesten terug trekken uit de Luchtbeschermingsdienst.35) De overgebleve nen moesten binnen 24 uur een verklaring tekenen dat zij hun werk loyaal zouden blijven doen en dat zij zich zouden onthouden van handelingen, die tegen het Duitse Rijk en te gen de Duitse Wehrmacht gericht waren. Niet alle leden van de Luchtbeschermingsdienst in Haarlem zonden die verkla ring ingevuld terug, waarschijnlijk vanwege die laatste op merking. Tenslotte voelde men zich in oorlog met de Duit sers. Dit was maar een voorloper. Op 30 september 1940 kwam het verbod om voortaan nog joden als ambtenaar in dienst te nemen of in hun functie te bevorderen.3<s) Iedereen die maar enigszins in een relatie stond tot de overheid moest een ver klaring indienen ter beantwoording van de vraag of hij/zij, of ook zijn vrouw of verloofde, jood was. Als jood werd hierbij iedereen aangemerkt, die drie of meer joodse groot ouders had en iedereen die twee joodse voorouders had èn zelf tot de Nederlands-Israëlitische gemeente behoorde, of met een jodin getrouwd was. Als joodse grootouder werd iedere grootouder beschouwd die tot de joodse kerkgemeen schap behoorde. Iedereen kreeg zijn Ariërformulier: 37) de gemeenteraadsleden, de burgerleden van de raadscommis sies, ambtenaren, onderwijzend personeel, schoolbesturen en oudercommissies en besturen van verenigingen die voor hun voortbestaan afhankelijk waren van een gemeentelijke subsidie. Nu, achteraf, realiseer je je dat de Ariërverklaring een test case had kunnen zijn waarmee de bevolking haar solidariteit met de joden had kunnen tonen en haar houding tegenover de Duitsers had kunnen bepalen. Maar dat is achteraf ge praat. Vrijwel iedereen van hoog tot laag die kon verklaren dat hij geen jood was, vulde het formulier in. Maar dan ook iedereen, dwars door alle politieke en godsdienstige gezind ten heen. Er zijn enkele, weinige, uitzonderingen. Twee onderwijzeressen van lagere scholen weigerden, maar hun formulieren vulde een ambtenaar van de afdeling Bevolking toen maar in.38) Twee leden van de gemeentelijke Commis sie lichamelijke oefening weigerden: een zonder opgaaf van redenen, de ander omdat hij de verklaring in strijd achtte met Gods woord. Eén lid van de Stichting Haarlems Bloei wei gerde om principiële redenen. Slechts één bestuur weigerde: de Afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging ter be- 145

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 145