maatregel kwam. In de rest van het land kwam een overeen komstige maatregel pas een half jaar later, in september 1941. Was het zijn eigen initiatief, probeerde men in Haar lem een proefballonnetje op te laten? In het secretariearchief is behalve de verordening zelf hierover niets te vinden. De zelfde verordening verbood ook aan de joden om zich zon der toestemming in Haarlem te vestigen of binnen Haarlem te verhuizen. Deze verordening maakte de maatschappelijke en culturele isolering van de Haarlemse joden al bijna volle dig. In het Concertgebouw werd ook de wekelijkse bollenbeurs gehouden en uit de bollenwereld kwamen weldra klachten op het stadhuis binnen dat er in de hal van het Concertge bouw tijdens de beurs joden waren gesignaleerd.64) Politie bewaking maakte daar een einde aan. Het gebodene in de Schouwburg was natuurlijk al aan de Duitse censuur onderhevig, maar deze ruimten bleven pu bliek trekken voor neutraal amusement. Het verbod voor joden om de Schouwburg te bezoeken betekende dat joodse leerlingen van middelbare scholen geen schoolvoorstellin gen meer konden bijwonen. Dit gaf aan de scholieren de ge legenheid om te demonstreren: de schouwburgzaal bleef vrijwel leeg. De Duitsers waren hier uiterst verontwaardigd om en de directeuren van de middelbare scholen moesten de reden opgeven, waarom de leerlingen niet meer kwamen.65) De directeur van de hbs-a antwoordde eerlijk dat zijn leer lingen er moeite mee hadden dat hun joodse klasgenoten niet meer naar de Schouwburg mochten en zij wel. Daarom weigerden zij om te gaan. De rector van het Christelijk Ly ceum had het gemakkelijker in zijn antwoord: hij kon schrij ven dat het bezoek aan de Schouwburg op het Christelijk Lyceum niet werd aangemoedigd. Een andere school had een toneelclub die bezig was een voorstelling in de Schouwburg in te studeren. Daarin werd een rol gespeeld door een joodse leerling. De directeur vroeg het stadhuis om advies of de voorstelling nu wel door kon gaan. De Regeringscommissaris gaf er een eenvoudig ant woord op: de directeur moest maar een andere artiest zoe ken. Ik heb niet gevonden dat het zwemverbod voor joden een dergelijke reactie heeft gehad bij het schoolzwemmen. Pogingen om ook bij kerken bordjes Verboden voor Joden op te hangen, mislukten omdat de kerken zich hiertegen ver zetten. Een hervormd wijkgebouw kreeg voor besloten bij eenkomsten toestemming tot toelating van joden.66> De controle op de uitvoering van het jodenverbod was uiter aard bij de politie. Maar diverse burgers hielpen mee, bij-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 150