voorbeeld door schriftelijk te signaleren dat de stadskweek- tuin niet van een bordje was voorzien en dat daar zionisti sche filmsterren waren gezien.6?) De Joodse Gemeente probeerde de gevolgen van het joden verbod uit Plekkers verordening op te vangen. Douches wer den voor de oorlog nog niet standaard in alle woningen inge bouwd en het openbaar badhuis, nu voor joden verboden, was voor velen de enige mogelijkheid om een bad te nemen. De Joodse Gemeente probeerde eerst om tijd te huren in het badhuis bij de Koudenhorn.68) Dat verbaast misschien, om dat daar ook de kazerne met Duitse troepen was. De ge meente Haarlem gaf voor het gebruik van dat badhuis geen toestemming en daarom nam men het besluit om in het Ge meentehuis aan de Lange Wijngaardstraat, waar al het ri tuele bad was, ook twee douches te bouwen. Het Joleszie- kenhuis nam de kosten van deze douches voor zijn rekening en de leden van de joodse kerkelijke gemeente konden daar tegen een kleine vergoeding terecht.69) Joden die geen lid waren van de Nederlands Israëlitische Gemeente werden voor het nemen van een douche in het gemeentehuis gewei gerd en moesten zich thuis maar met een teiltje behelpen. Om de mogelijkheid te scheppen tot gezellig samenzijn nu de cafés niet meer toegankelijk waren (er was maar één half joodse caféhouder aan de Nassaustraat) werd er in het Gemeentegebouw aan de Lange Wijngaardstraat ook een verpozingslokaal met een uitleenbibliotheek ingericht. Een poging om voor deze ruimte een tapvergunning, Verlof-B, te krijgen stuitte af op de onwil van de Regeringscommissa ris. 70) Je kunt je overigens afvragen of het wel verstandig was om een ruimte te scheppen waar een aantal joden dage lijks bijeen kon komen, tenslotte werd de synagoge uit veiligheidsoverwegingen al continu bewaakt. Om ontspan ning te geven werden er kunst- en culturele avonden georga niseerd. De belangstelling daarvoor was matig, maar dat mag je bij onderwerpen als 'De jeugd vraagt onze leiding' misschien ook niet verwachten.7I) Voor de jeugd kwam er een jeugdsjoel, waar 60 tot 80 jongeren kwamen. Tenslotte werden er ook cursussen gegeven in schoenmaken, timme ren, bouwvakken, naaien en gymnastiek.72) Tegelijk met Plekkers toegangsverbod voor joden kwam er ook het verhuisverbod. Aanleiding daartoe was dat na de Februaristaking nogal wat joden uit het steeds onveiliger wordende Amsterdam naar andere gemeenten verhuisden. De Amsterdamse joden moesten naar die stad terugkeren en de afdeling Bevolking van de secretarie ging na, welke Am sterdammers zich hier in Haarlem hadden gevestigd en ver- 151

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 151