stonden met de mededeling dat bij hun onderwijs geen joodse kinderen te verwachten waren. Er moest in Haarlem nu apart onderwijs komen voor de joodse kinderen uit Haarlem en omgeving. Om de belang stelling voor dit onderwijs te peilen waren alle gemeenten tussen Lisse en Heemskerk aangeschreven. De directeur van Openbare Werken ging op onderzoek uit welke gebouwen hiervoor het beste geschikt zouden zijn. 84) Hij adviseerde tenslotte om een school voor joods lager onderwijs op te richten in het gebouw Insulinde aan de Zijlweg 123, waar voor zich 113 leerlingen aanmeldden, te weten 67 uit Haar lem en 46 uit andere gemeenten. 851 De Zijlweg was echter niet centraal genoeg en men zocht voor het lager onderwijs naar een ruimte meer in het centrum van de stad, die men echter niet vond. In de Wi lhelminastraat, die weldra werd omgedoopt in Schouwburgstraat, kwam op nr. 43A een Joods Lyceum voor 90 leerlingen, waarvan eveneens ongeveer de helft uit Haarlem afkomstig was. Rector werd de heer drs. S. Elte, leraar Frans. Eind september had de inschrijving plaats en begin oktober begon de cursus. Voor enkele joodse docen ten was er zo weer werk. Het gelukte de Regeringscommis saris om een docent, die zich al in het kamp Westerbork be vond, naar Haarlem terug te halen. 861 In het Gemeente gebouw der Nederlands-Israëlitische Gemeente en de tuin daarvan werd tenslotte een kleuterschool ingericht. Bijna tegelijkertijd met het toegangsverbod door de Rege ringscommissaris van openbare gelegenheden voor joden, kwam in april 1941 ook de opdracht aan alle joden om hun radiotoestel in te leveren. Een jaar later moesten alle Neder landers dit doen, maar de joden waren het eerst aan de beurt en werden zo ook van nieuws, muziek en ander amusement verstoken. Zoals steeds is de administratie van het inleveren nauwkeurig bijgehouden; wij weten nog steeds welke radio iedereen had.871 Bij de controle bleken ze het ook allemaal te doen, zodat je niet kunt zeggen dat er overjarige radio's wa ren ingeleverd. In het archief zijn een paar briefjes waarin bepaalde personen werden beschuldigd dat zij joodse radio toestellen in bewaring hadden genomen. 88) Politie-onder- zoek leverde echter niets op. Sommige radio's bleken nog niet te zijn afbetaald en moesten daarom aan de handelaren worden teruggegeven. Ook bij gemengde huwelijken moest men zijn radio inleveren. Op 13 maart I942 moest de vrij grote Joodse Gemeente van Zandvoort die plaats ontruimen. Op 30 maart volgde het ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 154