mand moet zich toch hebben afgevraagd waar die voor dien den. De datum van de definitieve deportatie werd bij de Amster damse Joodse Raad bekend op zondag 23 augustus, 's mid dags om half twee en bleek te zijn vastgesteld voor dinsdag avond 25 augustus. Degenen die in staat werden geacht om te werken zouden naar Duitsland worden overgebracht en zij, die ouder waren dan 60 jaar, zouden worden overge bracht naar het kamp Westerbork. Aan iedere onzekerheid kwam een einde toen 's maandags bij de middagpost 350 oproepen werden bezorgd om zich de volgende dag om drie uur te melden. Bij de avondpost wer den nog eens 300 oproepen bezorgd, nu voor vijf uur. In to taal dus 650 oproepen, waarvan 230 voor ouderen met be stemming Westerbork. Voor de meesten kwam deze catastrofe onverwachts. De rest van de maandag en de dinsdag ging heen met het te woord staan en verder inlichten van mensen. De Joodse Raad van Amsterdam had speciaal hiervoor een inlichtin genbureau ingericht, dat onder andere probeerde nog meer vrijstellingen te verkrijgen. Het resultaat was pover. Wel bleek, dat ook buitenlandse joden en zogenaamde G i's (halfjoden) oproepen hadden ontvangen, voor wie ze niet bestemd waren. De Duitse politie was aanvankelijk van plan om die dag om acht uur reeds te beginnen met het ontruimen van de wonin gen der gedeporteerden die zich later op de dag om drie of vijf uur moesten verzamelen bij de r.k. Jongensschool op de hoek van de Westergracht en de Leidsevaart, vlakbij het ran geerterrein van de spoorwegen, waar een trein gereed zou staan. Deze school was echter pas om drie uur beschikbaar en men had ook nog tijd nodig om daar voorbereidingen te treffen. Bovendien was het onmogelijk om de gedeporteer den allen voor een deel van de dag bij joden onder te bren gen en de onderbrenging bij Ariërs was ongewenst. Daarom werd met de politie overlegd om de ontruiming van de hui zen pas vanaf half drie te doen plaats vinden.96) De cijfers over de aantallen mensen die zich in de loop van de dag aanmeldden, lopen in de verslagen uiteen van 120 tot 140 personen, waarvan een groot aantal (44) boven de 60 jaar was. De oudste opgeroepene was 79 jaar, de jongste 1 lA. Het aantal aanmeldingen wijkt aanzienlijk af van de onge veer 650 oproepen die waren verzonden, ook na aftrek van de buitenlanders en de G i's. De Duitsers waren met het re sultaat dan ook niet tevreden en besloten tot een razzia. Moeilijk kan dat niet geweest zijn, want men wist precies

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 158