Bevolkingsregister de oorlog overleefd, nadat zij waren on dergedoken. Waren die 121 allemaal ondergedoken? Ik kom hier later op terug, want ook in 1943 zien we dit verschijn sel. Voor de deportatie was gezegd dat de ouderen vanaf 60 jaar naar Westerbork zouden worden gezonden, het grote opvangkamp voor joden. Maar in Haarlem circuleerde bin nen de Joodse Gemeente al gauw het gerucht, dat de trein zou zijn doorgereden naar Theresienstadt, een plaats in Tsje- choslowakije, waar de vesting door de Duitsers werd ge bruikt als concentratiekamp voor geprivilegieerden. Maar de eerste trein met Nederlanders arriveerde daar pas in april 1943. De werkelijkheid is gruwelijker. De eersten van de groep overleden nog dezelfde maand, de meesten (89 perso nen) op 31 augustus 1942, in Auschwitz. Een groep kwam in Duitse werkkampen terecht en overleed daar later. Op en rond 31 augustus 1942 kwam nog een groep van 30 joodse Haarlemmers in Auschwitz om het leven, van wie de namen niet op de gemeentelijke lijst van gedeporteerden voorko men en die waarschijnlijk bij de razzia waren opgepakt. De door het vertrek van deze joden vrijgekomen woningen werden door het bedrijf Openbare Werken verzegeld. Om dat er behoefte was aan woningen, ging men er weldra toe over om het meubilair op één kamer per huis te concentre ren. Van een aantal inboedels is de inventaris bewaard ge bleven. De dossiers hierover zijn na de oorlog uit het archief van Openbare Werken verdwenen. Aan de Schotersingel werd tijdelijk een afdeling van de zogenaamde Einsatzstab Rosenberg gevestigd, die belast was met de ontruiming van de woningen. I00) Deze eerste grote deportatie werd door iedereen ervaren als het begin van het einde. Dat blijkt ook uit het verslag van de gebeurtenissen, zoals die is genoteerd in het notulenboek van de kerkeraad. De voorzitter had dat verslag gemaakt om op sobere wijze voor het nageslacht vast te leggen wat de Joodse Gemeente en haar leden in de weken voor 25 augus tus was overkomen. I01) Met dat verslag wilde hij het lo pende notulenboek afsluiten en dit dan daarheen brengen, waar intussen ook het archief van de Joodse Gemeente en de meest belangrijke bescheiden waren opgeborgen. De vol gende vergaderingen zouden in een nieuw notulenboek wor den opgeschreven. Daarna eindigde de voorzitter zijn ver slag met een eveneens genotuleerd gebed. Dan houdt het notulenboek inderdaad op ,02) en daarmee ook onze kennis van wat er verder nog binnen de Joodse Ge meente is besloten. Het volgende notulenboek is niet be-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 160