Amsterdam verhuisd zonder zich te melden en zijn van daar uit verder gevoerd. Maar velen van de vow'ers zijn inder daad vertrokken, bewust zonder een nieuw adres op te ge ven, omdat zij onderdoken. Naar aanleiding van een mogelijk geval van fraude in de Bevolkingsregisters schreef het hoofd van die afdeling in december 1943 het volgende: Het ligt voor de hand dat na het verstrijken van de fatale datum, toen zich dus geen Joden meer in de gemeente mochten bevinden, het nodige moest worden verricht om het Bevolkingsregister der gemeente in overeenstemming te brengen met de veranderingen die zich ten aanzien van deze categorie van inwoners hadden vol trokken. In verschillende gevallen is de overboeking van be langhebbenden regelmatig tot stand gekomen. Verschillen de Joden zijn echter spoorloos verdwenen. Deze categorie van personen is na herhaald onderzoek van het Bevolkings register afgevoerd. Voordat dit plaats vond, heb ik persoon lijk alle gevallen bezien.I09) Dan volgt er een voorbeeld van een jodin die op een ander adres illegaal bleek te verblijven en bij de politie werd aangegeven. Als je onderduikt, moet je hoop hebben dat er uitzicht is op betere tijden want anders ga je in een soort permanente ge vangenschap. Onderduiken kost ook geld, want je moet eten, kleden, verwarmen. Vaak werd hiervoor door organi saties gezorgd, maar op korte termijn was dat moeilijk voor grote groepen te regelen. En je moet relaties hebben die je niet alleen kunnen, maar ook willen helpen. De meeste on derduikers hebben dat niet in Haarlem gedaan. Toen zij na de oorlog terugkwamen, kwamen zij uit het hele land. Aan de andere kant zie je in Haarlem joden uit andere delen van ons land onderduiken, die hier na de oorlog bleven wonen. De onderduikers waren maatschappelijk niet de geringsten. Als beroepen treft men aan koopman, directeur van een fa briek, leraar, winkelier, handelsagent, rijksklerk, kunstschil der, accountant, om er maar een paar willekeurig uit te ha len. Het waren niet de sociale minima die onderdoken. Nogal wat alleenstaanden doken onder en enkele jonge, soms pasgeboren, kinderen. Regelmatig werden ondergedoken joden aangegeven en ge arresteerd. Augustus 1943 werden aan de Nieuwe Gracht op één adres 19 joden opgepakt, later in een boerderij in de Haarlemmermeer 50, bij de overval in de Schuilplaats aan de Barteljorisstraat 26 personen, waarvan een aantal jo den. II0) Aan het Politiebureau in de Smedestraat werden regelmatig aangehouden joden opgebracht. HI) 163

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 163