'Beschermd Stadsgezicht'. Nagegaan moet worden hoe mo numentale schepen, 'Varende Monumenten', hier ingepast kunnen worden. In opdracht van b&w wordt een startnotitie opgesteld, op basis waarvan beleid kan worden ontwikkeld. Het gaat daarbij met name om ligplaatsen van historische schepen in het Haarlemse stadsbeeld. De notitie wordt in 1996 verwacht. Over dertien bruggen binnen het 'Be schermd Stadsgezicht' zijn adviezen opgesteld en voorge legd aan de commissie. Een groot aantal daarvan is van zo danig belang, dat de commissie van mening is dat de geselecteerde bruggen op de gemeentelijke Monumenten lijst zouden moeten worden geplaatst. Er zijn beschrijvingen gemaakt van het Zijlweggebied en de daarin liggende panden, die zijn voorgelegd aan de commis sie. De beoordeling luidde dat enkele panden voor plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst in aanmerking ko men. Het karakter van het Zijlweggebied overschrijdt de gemeentegrens. Het lijkt dan ook verstandig een beslissing over het gebied niet in de gemeente Haarlem alleen te nemen maar samen met de gemeente Bloemendaal. Vooralsnog worden het gebied en de panden meegenomen in eerder genoemd Plan van Aanpak. De commissie heeft gesuggereerd om spoed te betrachten bij het opstellen van richtlijnen voor reclameregels opdat de beleving en het aanzicht van de straten in Haarlem aanmer kelijk verbeterd worden. De commissie hoopt dat in 1996 een eerste aanzet daartoe kan worden gegeven. Grote aan dacht werd gegeven aan grootschalige ontwikkelingen in de binnenstad, zoals 'De Appelaar' (het voormalige Enschedé- complex), de 'Roode Gravin' (de voormalige brandweer kazerne) en het 'Koningscarré' (tussen Koningstraat en Ge dempte Oude Gracht). Dit jaar is ook de mogelijke samenvoeging van de Monu mentencommissie met de Schoonheidscommissie weer op de agenda gekomen. Geconcludeerd is dat zeker tijdens de uitvoering van het 'Plan van Aanpak' samenvoeging niet zinvol is. Wel zullen de voors en tegens geïnventariseerd worden opdat een eventuele samenvoeging per 1 januari 1998 zou kunnen plaatsvinden. Monumentaal In 1995 zijn de nummers 4 en 5 van de nieuwsbrief 'Monu mentaal' verschenen. In nummer 4 werd alvast een vooruit blik gegeven van het programma van de Haarlemse Open Monumentendagen in september. Verder waren er artikelen over de inventarisatie van gemeentelijke monumenten en de door het bureau verzorgde wandeling 'Tussen Teyler en 173

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 173