Grote Markt 17, Hoofdwacht, interieur eerste verdieping. gebruik worden genomen. Het bouwhistorisch onderzoek is inmiddels in de uitwerkende fase en zal binnenkort in rapportvorm beschikbaar zijn. Dat onderzoek heeft wel dui delijk gemaakt dat de Hoofdwacht uit het einde van de der tiende eeuw moet dateren. De opzet van de allereerste der- tiende-eeuwse bouwfase van de Hoofdwacht is nog enigszins duister. De toestand van rond 1300 daarentegen is vrijwel compleet te reconstrueren; de Hoofdwacht was toen een groot zaalhuis met een verhoogd gelegen bel-etage bo ven een kelder die half verdiept in de grond gelegen was. Boven de hoge hoofdverdieping lagen nog twee betrekkelijk lage opslagverdiepingen en een zolder. De opslagruimtes hadden vensters in de vorm van smalle kijksleuven. Nog tij dens de Middeleeuwen werd de eerste verdieping verhoogd en vergrootte men de vensters. Rond 1600 vond een bijzon dere verbouwing plaats waarbij in het huis een dubbele overwelfde kelder met twee etages onder elkaar werd aange bracht. Daartoe werd de bestaande keldervloer een meter uitgediept en de vloer van de bel-etage met dezelfde maat verhoogd. Waarschijnlijk werd bij diezelfde gebeurtenis het huis opgesplitst, waarbij het achterhuis zelfstandig werd ge maakt. Het is niet bekend wanneer dit achterste bouwdeel uiteindelijk is afgebroken. In 1641 werd de voorgevel door de huidige, classicistische, voorgevel vervangen, althans dat doet de bouwdatum in de gevel veronderstellen. In 1755 werd de Hoofdwacht geschikt gemaakt voor het onderbren- 177

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 177