portaal een nieuwe bestemming. In de Tademakamer, de bestuurskamer van de Vereniging Haerlem, werd in een be staande kastenwand een pantry ingebracht. Het gehele inte rieur (balken, kastenwand, kozijnen, ramen, raamluiken en deuren) werd in lichte groentinten geschilderd. Bij het afföhnen (het kaal maken van het hout met een föhn) van de raamluiken kwamen allerlei inscripties te voorschijn. Deze zijn zodanig opnieuw geschilderd dat de inscripties zicht baar zijn gebleven. Op de verdieping werden de oude cachotwanden en de Provoostkamer met zorg behandeld. Eén cachotwand werd verplaatst en als voorzetwand voor de pantry aangebracht. De cachotwanden hebben veel te vertellen. Er komen tal van inscripties, namen en tekeningen op voor die door indertijd gevangen gezette ondeugden van de schutterij zijn aange bracht. Het nieuwe trappenhuis voert door de oude Pro voostkamer. Vanwege de brandweervoorschriften moest de binnenzijde brandwerend bekleed worden. Om de inscrip ties in het zicht te houden werd gekozen voor het aanbren gen van brandwerend glas. De vrijwel ongedeelde verdie pingsruimte zal de Vereniging Haerlem gaan benutten als expositieruimte. De (bouw-)geschiedenis van de Hoofd wacht staat daar momenteel centraal. Zoals al gezegd werd de Hoofdwacht op i september 1995 feestelijk in gebruik genomen. Dat het vele werk van de ambtenaren van de afdeling monumentenzorg door de Vere niging zeer gewaardeerd is, werd tot uitdrukking gebracht in de uitreiking van de zilveren legpenning aan Martin Busker. Op deze plaats dank aan het bestuur voor de bewezen eer en de waardering voor ons werk. GASTHUISSTRAAT 32, STADSBIBLIOTHEEK (rijksmonument, cascoherstel herindeling) Op 11 oktober 1974 vond de officiële opening plaats van de nieuwe stadsbibliotheek aan het Doelenplein zoals we die nog steeds kennen en gebruiken. De nieuwbouw van de ar chitecten Holt en Bijvoet werd met gemengde gevoelens bij de Haarlemse burgerij ontvangen. Over de architectuur op zich en de aansluiting bij het oude Doelengebouw werden opmerkingen gemaakt als: Hoe kunnen ze nou zoiets goed keuren; dat past hier toch helemaal nietl Althans zo ver meldde P. Jongens in het jaarverslag van monumentenzorg in het Haerlem Jaarboek 1974. In datzelfde verslag schrijft Jongens dat de restauratie van het Doelengebouw wel in het programma stond maar dat uiteindelijk volstaan werd met een aanpassing van het monumentale gebouw aan de nieuwe 179

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 179