café, de expositieruimte en de toegang naar de studiezaal op de begane grond. Wat het gebouw zelf betreft is sprake van een gehele restau ratie van het casco. De bekappingen werden opnieuw van leien voorzien, de goten en afvoeren in nieuw lood uitge voerd. Voor zover onderdelen van de kap, als dakbeschot en constructiedelen, vergaan waren werden deze volgens het oorspronkelijke materiaal vervangen. Ten behoeve van het gebruik werd de kap aan de buitenzijde geïsoleerd. Daarvan is in het buitenaanzicht op het eerste gezicht niets te zien. Voor zover het nodig was werden ramen, deuren en kozijnen volgens het bestaande vernieuwd. Het metselwerk werd ge reinigd, waar nodig opnieuw ingeboet met materiaal van de zelfde kleur en afmetingen en het voegwerk vernieuwd. Het hardstenen toegangspoortje, dat vrijwel zeker van de hand van Lieven de Key is, werd, evenals de hardstenen (ardui nen) bordestrap aan de achterzijde zorgvuldig gereinigd en hersteld. Verder werd aan het gebouw niets gewijzigd. Uit de tijd dat het gebouw nog als Doelengebouw in gebruik was bij de Schutterij dateert de monumentale schouwpartij in de grote studiezaal, die oorspronkelijk bekend stond als de Schutterszaal. De reeds meerdere keren verplaatste ge denksteen van Ripperda vond ook nu weer een nieuwe plek. Bij het begin van een uitvoerige restauratie als deze zijn de verwachtingen altijd hoog gespannen of wel of geen bijzon dere vondsten worden gedaan. Uiteindelijk 'kleed' je een gebouw volledig uit en is het dè kans van het monumenten- bestaan om een gebouw in de ziel te doorgronden. Maar zo als dit gebouw als een doelmatig bouwwerk is ontstaan zo waren geen geheimen te ontfutselen, althans die werden niet prijsgegeven. Wel werd een oud missaaltje, afkomstig uit de eerste helft van de zeventiende eeuw, in een spleet van één van de spanten aangetroffen. Een oud boekwerkje dus dat qua vondst heel toepasselijk is, gezien het huidige gebruik van het gebouw. Over de kleurkeuze en het materiaalgebruik kunnen we het beste de ontwerper/coördinator zelf aan het woord laten. Zo stelt Steef van der Veldt: Kleur- en materiaalgebruik heeft te maken met de visie hoe je met een monument omgaat. Een van mijn uitgangspunten is dat als je in deze tijd een wijziging in de functie van een gebouw moet maken je goed moet realiseren waar je mee bezig bent. Een gebouw heeft een historie. Als dat gebouw nog steeds intact is moet je naar mijn idee bij een functie verandering! herindeling de mogelijkheid gebruiken om juist de historie te laten zien. Dat doe je volgens mij door gebruik

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 182