te maken van moderne materialen die nü voorhanden zijn. Daardoor zet je je als het ware af tegen het oude! Niet dat het daardoor niet meer waardevol zou zijn, nee juist nietje geeft daarmee juist aan dat het uiterst waardevol is! Op die manier laat je het oude veel meer z'n eigen verhaal vertellen dan dat je probeert het volledig in de stijl aan te passen. In dit geval bijvoorbeeld de entresol en de balustrade in de grote studiezaal. Kun je die in stijl aanpassen aan de be staande ruimte? Ik geloof het niet, het heeft er immers nooit gezeten. Het aanbrengen is een behoefte en een wens van onze tijd. Laat dat in de vormgeving en de materiaal toepassing dan ook zien! Om de ruimte in z n waai de te la ten dacht ik eerst aan glas. Dat werd verworpen vanwege de doorkijk. Mijn volgende keuze was verchroomd metaal zo dat de ruimte zich daarin zou spiegelen. Dat werd niet wen selijk geacht. Uiteindelijk heb ik gekozen voor geperforeerd metalen plaat in een aluminiumkleurHet 'eigentijdse' werd doorgezet in de kleurstellingfraise voor de vloerbedekking en leverroze voor de balklaag. Vanwege het openbare karakter van dit monument is het voordeel van deze restauratie dat iedereen zowel van het exterieur als van het interieur kennis kan nemen en er op zijn of haar manier van genieten kan. U moet dat dan ook wel doen! vijfhuizerdijk 3, molen de vijfhuis (rijksmonument, groot onderhoud) Dit jaar is noodzakelijk onderhoud aan de molen verricht. De werkzaamheden bestonden voornamelijk uit het vernieu- Vijfhuizerdijk 3, molen De wen van een aantal onderdelen zoals de windpeluw, de lange Vijfhuis spruit, twee voorluiken en het wolfsdak. Verder is de molen opgehekt en opnieuw geschilderd. De meeste lezers zullen I mmm nu jlct Sp0or wel bijster zijn, maar het zijn nu eenmaal de gebruikelijke termen voor onderdelen van molens. Voor alle l duidelijkheid; de windpeluw is een stevige balk, die, als on derdeel van de molenkapconstructie, de as van de wieken ondersteunt. De lange spruit is de dwarsbalk die, links en rechts, een eind buiten de molenkap uitsteekt. De twee lui ken spreken voor zich en het wolfsdak is het afgeschuinde gedeelte van de molenkap. Het ophekken wil zeggen dat het hekwerk van de wieken is hersteld. En dat zijn nog maar enkele molenaarstermen. heussensstraat ongnrd., molen de stoop (rijksmonu ment, algeheel herstel) Afgelopen woensdag 15 december, draaide de molen weer. 183

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 183