voor de huidige gebruiker werd het interieur aanzienlijk ge wijzigd. De slagerij was eigenlijk in twee panden onderge bracht, de nrs. 36 en 38. In het linker deel was de winkel met daarboven het woonhuis, het rechterdeel was de bedrijfs ruimte. Daar werd ook vanouds geslacht. Toen de rijks monumentenlijst in de jaren zestig werd samengesteld heeft men beide huizen niet als één geheel opgevat maar werd slechts het linker deel, nr. 38, op de rijksmonumentenlijst geplaatst. Op zich een wonderlijke zaak. Op de plaats van nr. 36 stond in het begin van de zeventiende eeuw een huis dat bekend stond onder de naam Het Wapen van Haarlem. Aanvankelijk, in 1601, was er sprake van een uithangteken met de naamsvermelding erop, na 1620 was de naam in de gevel vermeld. Waarschijnlijk was de toenmalige eigenaar en gebruiker ertoe overgegaan het uithangteken door een gevelsteen te vervangen. Vanaf 1815 kwamen de panden met de nrs. 36 en 38 in han den van één eigenaar en werd op deze plaats een slagerij met bedrijfsruimte gebouwd, althans dat is het vermoeden. Daar bij werd in het uiterlijk aanzien onderscheid gemaakt tussen het woon-winkelhuis en de bedrijfsruimte, zoals dat nog steeds het geval is. In het artikel over de Barteljorisstraat van de Historische Werkgroep Haerlem in het Haerlem jaarboek 1976 staat het een en ander te lezen over het reilen en zeilen van slagerij Rooijers die hier vanaf 1815 gevestigd was. In 1896 ging het bedrijf over in handen van ene Stam, die de naam Rooijers handhaafde. Stam had wilde plannen en liet in 1906 ontwerpen maken door architect H. Kuiper te Den Haag. Daarin werd de voorgevel van nr. 38 met de grond gelijk gemaakt en vervangen door een Jugendstil-achtige bedrijfsgevel waarin op een tegeltableau 'Lamsslagerij' te lezen was. Om onbekende reden ging deze verbouwing niet door. Enkele jaren later, in 1914, werd door Stam een nieuwe poging ondernomen. Dit keer beperkte hij zich tot een interne aanpassing van beide panden. Zo bleef het oor spronkelijke winkelexterieur uit 1815 behouden. Wel vond enige aanpassing plaats ter hoogte van het beganegrond-ge- deelte van de voorgevel van het bedrijfsgedeelte, nr. 36. Na het sluiten van de slagerij Rooijers gingen de bedrijfs panden in andere handen over en werd de bedrijfsruimte op de begane grond gesplitst. Daartoe werden de diverse door gangen tussen beide panden dichtgezet. In de voormalige slagerij kwam een schoenenwinkel, zodat enige relatie met de vroegere vleeshandel behouden bleef. Het bedrijfs gedeelte werd ook tot winkelruimte verbouwd. Aanvanke lijk dreigde hier wat verkeerd te gaan, maar onder de bege-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 186