leidende zorg van architect Yske Braaksma kwam een en ander uiteindelijk op het goede spoor. De werkzaamheden betroffen voornamelijk een interne verbouwing. Hoewel op dit moment van twee gescheiden winkelfuncties sprake is, kon de eenheid in het exterieur behouden worden. Met de bedrijfsgeschiedenis in gedachten lijkt het nog altijd, bij het passeren van deze panden, of een lichte geur van ge rookte worst valt waar te nemen. botermarkt 9 (rijksmonument, kapherstel twee huisjes) Het betreft hier het Bruiningshofje, dat zeer verscholen ligt aan de noordkant van de Botermarkt en toegankelijk is via een smal steegje. Het hofje bestaat uit een aantal kleine huis jes die gelegen zijn rondom een binnenplaats. Bij twee van de huisjes zijn de kappen hersteld. donkere spaarne io (rijksmonument, herstel voor- en ach tergevel) Het monument heeft een klokgevel en vormt met de buur man, nummer 8, een zogenoemde tweelinggevel. Nadat al enige jaren geleden de kap volledig was gerestaureerd, zijn nu van de voorgevel de kozijnen en ramen hersteld. Ook is het voegwerk vernieuwd en is de gevel weer met dodekop behandeld. De achtergevel is opnieuw gestucadoord. frankestraat 16 (rijksmonument, kap- en gevelherstel) Het woonhuis maakt onderdeel uit van het totale complex van de Doopsgezinde Gemeente van Haarlem (gelegen tus sen de Grote Houtstraat, Peuzelaarsteeg en Frankestraat). Het dak is tot op het dakbeschot vernieuwd. Verder is van de voorgevel een deel van het metselwerk ingeboet en het voegwerk vernieuwd. gedempte oude gracht 20-22 (rijksmonument (nr. 20), totale restauratie) Twee keer in deze eeuw onderging de zuidelijke hoek Raaks en Gedempte Oude Gracht een metamorfose. De eerste keer was dat door de afbraak van een breed, van oorsprong ze- ventiende-eeuws hoekhuis in 1936, hetgeen te maken had met de verbreding van de Raaks in die tijd. De tweede keer met de restauratie van twee bescheiden woonhuismonumen tjes op de ontstane hoek in samenhang met de nieuwbouw van het Randstadtorenje dat weer te maken heeft met de versmalling van de Raaks. Dat alles hangt samen met de dy namiek waaraan ook een historische binnenstad onderhevig is. 187

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 187