unieke vieringstoren werd verhoogd. Een symbolische ope ratie waarvan de betekenis tot ver over de grenzen van Haar lem reikte. In de woorden van Victor de Stuers: De restaura tie is een voorrecht, dat aan de geheele stad, aan de provincie, aan geheel de natie, men mag het vrij zeggen, aan geheel de beschaafde en artistieke wereld bewezen wordt. De voltooiing van deze zeldzame negentiende-eeuwse va riant van het moderne thema-park vond plaats door de situe ring van het monumentale standbeeld van Laurens Jansz. Coster aan de voet en door de opening van het Stedelijk Museum (1862) op één van de zolders van het stadhuis, pre cies tegenover de St. Bavo. De Grote Markt is door deze in grepen plek bij uitstek geworden van geënsceneerde ge schiedenis. Ideale afbeelding van Haarlems trots, die aan uitdrukkingskracht won naarmate de rest van de stad veran derde en een eigentijds gezicht aannam. Het Groene Hart Tenslotte: het idee van de 'wel-gelegen' stad; van Haarlems fraaie ligging als prototype van de 'schoonheid van ons land', sinds de achttiende eeuw krachtdadig principe van landschapsinrichting en stedebouw, is ook de inspiratie ge worden voor één van de belangrijkste planningsconcepten van de twintigste eeuw: dat van de Randstad Holland. Het idee van de Randstad dateert weliswaar uit de eerste decen nia na de oorlog, maar de ruimtelijke en stedebouwkundige implicaties hebben hun wortels in de jaren dertig. Toen stelde de gemeente Amsterdam een Algemeen Uitbreidings plan (AUP) vast waarin richtlijnen werden gegeven voor de stedelijke uitbouw van de stad in regionaal verband. Als illustratie van wat de ontwerpers daarbij voor ogen zweefde waren enkele suggestieve vogelvluchtperspectieven toege voegd die een beeld gaven van de ruimtelijke effecten van industrialisatie en urbanisering in onder andere een groot deel van Kennemerland en IJmond. Daarnaast wilde het plan bovendien een halt toeroepen aan de ontluistering en vernietiging van een door verstedelijking bedreigd, kwets baar landschap en een voorstelling geven van een ideale eindtoestand: Holland, geografische eenheid van stedelijke agglomeratie met polders, plassen, de duinen en zelfs met de zee. Die wensdroom is ook één van de grondslagen gewor den van het planconcept van de Randstad (1958) waarvan de essentie is het tot de dag van vandaag gekoesterde tussen gebied: het Groene Hart, de plek die zichtbaar moet maken hoezeer de Hollandse stad in de natuur van het landschap rust. En daarmee is een niet onaanzienlijk deel van het he dendaagse Nederland nog steeds schatplichtig aan het ideale 18

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 18