Raaks en de fijnschalige binnenstad. De koppeling van dit torentje naar de binnenstad is verkregen door het plaatsen van een natuurstenen wand, die als het ware de verkaveling vanuit de binnenstad moet opvangen. De ruimte tussen het, bestaande, hoekhuis en de wand is zo open mogelijk vorm gegeven. De genoemde natuurstenen wand geeft als het ware symbolisch weer, dat de wand van de Gedempte Oude Gracht ter plaatse van de Raaks abrupt is afgehakt. Zo is de oude zijgevel van het Rijksmonument gehandhaafd en vormt deze een onderdeel van de onderdoorgang daar ter plaatse. Achter de beide winkelwoonhuizen zijn de oor spronkelijke binnenplaatsen opengehouden en afgedekt met een glaskap op het niveau van de eerste verdieping. Daar door is een natuurlijke, door daglicht begeleide entreezone, ontstaan. Op deze wijze zijn de voormalige winkelwoonhui zen optimaal geïntegreerd in de nieuwbouw zonder daarbij hun eigen identiteit te verliezen. Door gebruikmaking van klassiek en natuurlijk bouwmateriaal, zoals natuursteen, stucwerk, zink, staal en de verfijning in de detaillering zal de nieuwbouw zich de komende jaren 'makkelijk settelen'. Met de realisatie van deze nieuwbouw is een eerste aanzet gegeven tot de verdere ontwikkeling van de Raaks. Immers in de nabije toekomst zal de parkeergarage worden gesloopt en ondergronds worden gebracht. De rooilijn van de nieuwe bebouwing zal dan oprukken richting het postkantoor en wel zodanig, dat het torentje aan de westzijde voor 90% uit het zicht zal verdwijnen. De geplande nieuwbouw daarnaast zal iets lager blijven als het torentje. Pas dan komt het ontwerp en de perspectieve werking naar de Bavo, komend vanuit het westen optimaal tot zijn recht. De geschiedenis van de twee woonhuizen gaat terug tot in het begin van de achttiende eeuw. Het huidige hoekhuis met de klokgevel (nr. 20) doet immers een bouwtijd vanaf het midden van de achttiende eeuw vermoeden. Uit 1748 dateert een veilconditie die dat vermoeden bevestigt. Er was toen sprake van een hecht, sterk en weldoortimmerd huis. Eige naar werd in dat jaar Pieter van Varel. De executeurs van diens nalatenschap verkochten het huis in 1772 aan Jan van Maris. Zijn weduwe, Jansje van Eden, verkocht het weer in 1781 aan Christiaan Kaakebeen. In de transportakte is er sprake van dat de hoek van de Raaks tot een steenkoperij is aangelegd. Honderd jaar bewonersgeschiedenis levert de volgende lijst van beroepen op. Vanaf 1863 woonden en werkten op deze plaats achtereenvolgens een hovenier (1863), een behanger-stoffeerder (1895), een ondernemer in 191

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 191