huishoudelijke artikelen (1908), een huisknecht en timmer man (1914), een broodbezorger (1918), een gepensioneerd onderofficier (1918), een melkventer (1923), een koopman (1930), was hier samen met het hoekhuis omstreeks 1935 het bureau bevolking gevestigd en, in 1938, de N.V. Auto Ondernemers Centrale en, tot slot, in i960, een ambtenaar. Wat het huis ernaast, nr. 22, betreft kon de geschiedenis tot 1644 achterhaald worden. In dat jaar verkocht Pieter Jans- zoon, die bekend stond als de oude blickslager, het huis aan Flooris Janszoon Butterman. Deze was houtbewerker van beroep en gespecialiseerd in het beschilderen daarvan. Zijn erfgenamen deden het huis in 1677 van de hand. In die tijd werd dit stukje Gedempte Oude Gracht in de transportakte omschreven als het beste van de Oude Gracht bij de Raaks. Nieuwe eigenaar werd Abraham IJsbrandtszoon. Vijftig jaar bleef het huis in bezit van deze familie. Pas in 1727 vond de volgende verkoop plaats. Johannes ter Weijde kocht toen het huis en zijn erfgename en weduwe, Rachel van Keulen, deed het pas weer in 1754 van de hand. De verkoopprijs was toen, sinds jaren al, aanzienlijk gedaald. De volgende verkoop vond plaats in 1774 tegen weer een normale prijs. Waar schijnlijk werd het huis omstreeks die tijd drastisch ver bouwd en ontstond de huidige lijstgevel. Uit 1807 is een veilconditie bekend waaruit een goed beeld van de indeling en inrichting van het huis verkregen kan worden. Een huis en erve, staande en gelegen aan de westzijde van de oude gragt bij de raax, voorzien van een voorhuis, een behangen zijdkamertje met een bedstede met deuren, voorts een keu kentje met een haardstede, regenwaterspomp, gootsteen pottebank, turfkist en verdere gemakken, waar agter een agtervertrek, met een schoorsteen, bedstede en glazen kastje, boven een voorkamer, waarboven een turfzolder, agterboven een overloop, onder het agtervertrek beneden een kelder. Evenals het belendende pand was dit huis om streeks 1935 in gebruik bij het bureau bevolking. Waar schijnlijk had de gemeente Haarlem deze panden verworven om de zuidelijke verbreding van de Raaks mogelijk te ma ken, maar uiteindelijk zijn zij blijven staan. Het wel gesloopte hoekhuis was het meest imposante op dit stukje van de Gedempte Oude Gracht. Achteraf gezien was die sloop helemaal niet nodig geweest, en indien dat mar kante pand de hoek met de Raaks was blijven vormen, dan had het in de jaren zestig de monumentenstatus gekregen en was geen discussie over nieuwbouw op deze plaats noodza kelijk geweest. Maar ja, geschiedenis Vanaf het midden van de zeventiende eeuw was hier de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 192