Gedempte Oude Gracht 146, interieur van één der apparte menten. ven de lijstgevel is in die tijd een steil opgaand tentdak te zien. Op grond daarvan mag verondersteld worden dat de brand in het achterste gedeelte heeft gewoed en een groot deel van de kap aan de achterzijde heeft vernield. De achter gevel werd behouden, want die dateert nog steeds in grote trekken uit de zeventiende eeuw. In de toelichting op de ver bouwing uit 1912 blijkt niet dat de kap werd hersteld, dat moet daarvoor dus al een keer gebeurd zijn. Wel werd toen de voorgevel geheel opnieuw opgetrokken zoals die nu nog te zien is en werden de onderste twee balklagen verlegd om een meer gelijkmatige verdiepingshoogte te krijgen. De ver bouwing werd uitgevoerd door de Firma Martens en Zoon, die aan de overzijde, op nr. 135, de werkplaats had. Dat was niet de laatste ingrijpende verbouwing die plaats vond. Dit jaar vond een uitgebreide restauratie plaats waarbij het inte rieur de belangrijkste wijzigingen onderging. Al jarenlang had het leegstaande pakhuis de aandacht van het bureau monumentenbeleid. Alleen op de eerste verdie ping werd gewoond. Het overige deel van het pand stond leeg. Grote gaten in het dak gaven het hemelwater vrij spel, dat verrotting van een deel van de balken en muren stimu leerde. Gedurende de afgelopen jaren hebben verschillende eigenaren plannen ingediend bij het bureau om tot restaura tie en de inbouwing van woningen te komen. De moeilijk heidsgraad van het plan (lage verdiepingshoogte vanwege het pakhuiskarakter) en/of de kosten van een dergelijk pro ject zijn mogelijk oorzaak geweest van het feit dat restaura tie uitbleef. Begin 1994 kwam een nieuwe eigenaar met het plan voor de inbouw van vier woningen, twee op de eerste en twee op de 195

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 195