zienlijk uit te breiden. Pas in 1782 werd het bedrijf verkocht en blijkt uit de transportakte de omvang. Het bedrijfs- complex bestond toen uit een woonhuis en erf aan de Ge dempte Oude Gracht op de hoek van de Voorkamp (de latere Essenstraat), de daarnaast gelegen rozijn-azijnmakerij tot aan de hoek van en in de Achterkamp (het verlengde van de Essenstraat) en een aantal gebouwen en erven daarachter, zoals een pakhuisje, een schuur en erven in wat toen bekend stond als de Kuil der Leeuwenpoort. Wat ook tot dit uitge breide complex hoorde en waar het waarschijnlijk in deze context om te doen is, was een pakhuis aan de Gedempte Oude Gracht met een daaronder gelegen kelder. Dan wordt het weer ingewikkeld want er is sprake van meerdere pak huizen aan de Gedempte Oude Gracht. Deze worden als volgt omschreven: een pakhuis of schuur met tuingrond daarnaast, voorts een pakhuis zonder naam, de azijnplaats De Smet, de azijnplaats in de Boogepoort, de loodgieter en de snijder en nog een huisje en erf. Deze liggen vermoede lijk alle aan de overzijde van de Essenstraat, waar nu de par keergarage De Kamp te vinden is. Opmerkelijk in dit verband is, dat in het midden van de ze ventiende eeuw een brouwerij Den Booch vermeld wordt, die met het brouwershuis, mouterij en enkele pakhuizen blij kens de diverse transportakten gelegen was aan de Ge dempte Oude Gracht, tussen Essenstraat en De Witstraat. Verondersteld mag worden dat deze brouwerij ook grond stoffen leverde aan de naamgenoot die er azijn van bereidde. Hoelang de azijnmakerij aan de Gedempte Oude Gracht flo reerde is niet bekend. In de tweede helft van de negentiende eeuw ontstonden in Haarlem meerdere azijnfabrieken. Zo was er de azijnfabriek van Carl Wendelin Schönhuth, die in 1881 een azijnfabriek tot ontwikkeling bracht aan de Beek- steeg. Deze Schönhuth zult u verder in dit verhaal ook te genkomen bij het huis Smedestraat 16. Hij trouwde met een dochter van de Haarlemse likeurstoker en grossier in sterke dranken, Johan Adam Haas, en zo ontstond Haas Azijnma kerij. In 1900 werd een geheel nieuwe fabriek gebouwd aan de Antoniestraat. In 1915 werd de Boog Azijnfabriek over genomen door de inmiddels sterk gegroeide Haas Azijn fabriek. Kennelijk waren kort daarvoor enkele onderdelen van het bedrijvencomplex aan de Gedempte Oude Gracht afzonderlijk afgestoten. In 1912 namelijk blijkt ons pakhuis een zelfstandig bestaan te leiden met, daaraan gekoppeld, een pakhuis in de Essenstraat. Het werd toen openbaar ge veild uit de nalatenschap van Justus Andreas van Gemund. Hij was bij leven een bekend meubelmaker, die zijn bedrijf 197

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 197