partementen. Deze woningen, waarvan de entrees niet meer via het restaurant konden gaan, werden via een aparte in de Nieuwstraat gelegen ingang toegankelijk gemaakt. Na een tot aan de Raad van State gevoerde bezwaarprocedure kon den de werkzaamheden worden gestart. Inmiddels was ook na veel overleg met de gemeentelijke afdelingen een be schikking afgegeven op basis van de regeling Wonen Boven Winkels. Thans zijn twee (kleine) appartementen in dit pand gerealiseerd. In het rijtje Gierstraat 49, 51 en 53> a^e drie beschermde rijksmonumenten, zijn in een paar jaar tijd weer vijf woningen op de verdieping gerealiseerd. Daarmee is, vooral 's avonds, de stad er weer aantrekkelijker door ge worden. DONKERE BEGIJNHOF 8 goudsmidsplein 1-3 (rijksmonu ment, herstel gevels) Het pand Donkere Begijnhof 8 (voormalige 'Goutsmit- camer', het gildehuis der Goudsmeden) heeft een tuitgevel en, boven de vensters, bogen versierd met natuursteen blokken. Op de gebeeldhouwde gevelsteen staat Dit is De Goutsmits camer. Het huis werd in 1973 uitvoerig gerestau reerd. Nu, 25 jaar later, was enig herstelwerk noodzakelijk. Samen met het belendende pand met de klokgevel zijn de goten, kozijnen en ramen gerestaureerd. Tevens is een ge deelte van het metselwerk ingeboet. nieuwe gracht 38 (rijksmonument, voorgevelherstel) Van dit achttiende-eeuwse pand, met een rechte kroonlijst, is het metselwerk van de voorgevel gedeeltelijk hersteld. Tevens is het voegwerk vernieuwd. nieuwe gracht 90 (beeldbepalend pand, herstel gevels) Dit beeldbepalend pand vormt samen met de nummers 92 en 94 een symmetrisch geheel. De werkzaamheden bestonden uit het herstel van het metselwerk, de goten en kozijnen. Tevens is het houten balkonhek aan de voorzijde weer ge heel in ere hersteld. KOUDENHORN 64, voorgebouw teylershofje (rijksmo nument, zwambestrijding kap) Tijdens de restauratie van het hele hofje in 1991 werd in de kap van het voorgebouw zwam geconstateerd. Aangezien op dat moment de middelen ontbraken om deze aantasting meteen aan te pakken, moest dat worden uitgesteld. Dit jaar is de zwamaantasting alsnog bestreden. 199

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 199