huis aan de Schoutensteeg, aan Willem Beaufort, koopman en winkelier. Dit winkelhuis kwam in 1877 in openbare vei ling, maar bleef in de familie. De nieuwe eigenaar werd Pe trus Beaufort, hij is koffiehouder van beroep. Vanaf dat mo ment kreeg de bedrijfsruimte vrijwel ononderbroken een horecabestemm ing Omstreeks 1880 was op deze plaats W. Maas werkzaam, die als tapper en bierhuishouder bekend stond. Nieuwe eigenaar van het etablissement was, vanaf 1886, Carl Wendelin Schonhuth, likeurstoker van beroep. Hij wist het hoekhuis op een openbare veiling te bemachtigen. Carl werd in 1841 geboren in Duitsland en trok op jeugdige leeftijd naar Haar lem. Daar leerde hij de kneepjes van het likeurstoken van zijn schoonvader Johan Adam Haas. In 1881 begon hij een azijnmakerij aan de Beeksteeg (gegevens ontleend aan: Ben Speet (red.), De Burgwalbuurt, tussen poort en bruggen, Haarlem 1988, p. 101-105). Omstreeks 1907 woonde hij in Sonnenberg bij Wiesbaden. In dat jaar droeg hij zijn bezit aan de Smedestraat over aan zijn drie kinderen. Eén daarvan was Ottmar Friedrich Heinrich Schonhuth, net als papa, azijnfabrikant en likeurstoker van beroep. De andere twee waren Johanna Maria Adelheid en Georgina Johanna Wijnanda Schonhuth. Zij verkochten het gezamenlijk bezit in 1921. Nieuwe eigenaar werd Petrus Lambertus Roosen- hart, koffiehuishouder van beroep. Hij oefende dat beroep op deze plaats uit tot 1938. Zijn erfgenamen deden het huis in 1966 van de hand. Het bedrijf stond toen bekend als de 'Monty Taverne'. In de horecabestemming is tussen 1949 en 1953 een korte onderbreking, toen het huis in gebruik was door ene Jac. Dekkers, die in het adresboek als chloorfabrikant wordt ver meld. Vanaf zijn vertrek stroomt het bier weer onafgebroken door de tap. Tegenwoordig is hier het Café du Theatre ge vestigd. Een mooier decor dan de huidige winkelpui, die het monumentenpand siert, kun je als eigenaar van een degelijk etablissement haast niet voorstellen. Het betreft hier een winkelpui van klasse en gaafheid uit 1891. Het ontwerp werd geleverd door architecten J.H. Welsenaar en Drost. Met name van Welsenaar zijn meerdere bijzondere winkel puien uit die tijd in de binnenstad bewaard gebleven. Op drachtgever was de toenmalige eigenaar van het hoekhuis, Carl Wendelin Schonhuth. spaarne 2 (rijksmonument, cascoherstel) Dit pand is gelegen aan het Spaarne op de hoek met de Bake- nessergracht nabij de Gravenstenenbrug. Het belendende 203

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 203