perceel aan de Bakenessergracht maakt deel uit van het hoekhuis. Van de voorgevel werd het metselwerk en de be nodigde verankering hersteld en het geheel opnieuw ge voegd. De dakkapel aan de achtergevel is voorzien van een nieuw zogenoemd stolpstel (een venstertype met twee naar buiten draaiende ramen). spaarne 4 (rijksmonument, cascoherstel woningverbete ring) Het interieur van de lunchroom op de begane grond is geheel vernieuwd. De bovenwoning is aangepast aan de huidige normen. Het houtwerk van de voorgevel werd opnieuw in traditionele kleuren geschilderd: standgroen (deuren en ra men) en bentheimer (kozijnen en gootlijst). spaarnwouderstraat 57 (rijksmonument, herstel gevels) Dit hoekhuis met tuitgevel is gelegen op de hoek van de Sleutelstraat. De dakbedekking van oud-Hollandse dakpan nen is nagekeken en waar nodig vernieuwd. Tevens is het lood- en zinkwerk vernieuwd en zijn de kozijnen en ramen hersteld. De zijgevel is opnieuw in blokverband gestuca- doord. stationsplein 11station (rijksmonument, gevelreiniging perrongebouwen en het maken van 3 liften) Op de perrons zijn van de diverse gebouwen de gevels gerei nigd. Na diverse proeven is er voor gekozen om alleen het allerergste vuil te verwijderen, maar op een zodanige manier dat de steen niet wordt aangetast. Tevens zijn de diverse scheuren opgevuld met een speciaal op kleur gemaakt hardsteen reparatiemortel. Ook scheuren in de geglazuurde baksteen werden onzichtbaar hersteld. Om de perrons beter toegankelijk te maken, zodat ze aan de eisen van de huidige tijd voldoen, zijn op drie plaatsen liften aangebracht. Deze liften zijn zo transparant mogelijk ge maakt. De situering van de liften is zodanig gekozen dat ze geen afbreuk doen aan de monumentale waarde die het sta tion van Haarlem kenmerkt. ursulastraat ii (rijksmonument, 2de fase; restauratie voorgevel) Van het uit midden van de achttiende eeuw daterende woon huis is de gehele kapconstructie in 1993 (zie Jaarboek Haerlem 1993) gerestaureerd. De tweede fase betrof de voorgevel. Deze is na reparatie van het metsel- en anker- werk opnieuw gepleisterd. De voluutstenen aan de linker- en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 204