pellen (het pand ontdoen van overtollige bouwmaterialen ter voorbereiding van de restauratie) bleek dat ook balkkoppen en delen van het overige metselwerk er zeer slecht aan toe waren. Het restauratieplan voorzag dan ook in totaal casoherstel en het opnieuw creëren van woonruimte. Het pand biedt nu veel ruimte aan de nieuwe bewoners. Er werd bij deze restauratie voor gekozen om de structuur van de kapconstructie en de balklagen in het zicht te brengen. Aangezien het waarschijnlijk om een negentiende-eeuws woonhuis gaat werd het historisch onderzoek tot omstreeks 1830 uitgevoerd. Daarbij kon een bouwdatum niet worden achterhaald. Ook de redengevende omschrijving als rijks monument bood geen inzicht. De omschrijving luidt slechts Pand met gepleisterde lijstgevel, 19de eeuw. Uit het onder zoek werd bekend dat in 1830 het huis al bestond en toen werd verkocht door mejuffrouw Hester Elisabeth Klots, we duwe van Jan Wilhelmus van der Noordaa. Jan was bij zijn leven winkelier van beroep. De verkoop verliep via een openbare veiling waarna Abraham Bakker eigenaar werd voor 480 gulden. Hij was tuinman van beroep. Hij be woonde het huis niet zelf, want hij was woonachtig in Haar lem en stond later bekend als koopman in zand. Vermoede lijk verhuurde hij het aan Dirk Tavenier, die eveneens winkelier van beroep was. Abraham Bakker verkocht het huis in 1843 aan de weduwe van Dirk, Eva Margaretha Burer, die de nering voortzette. Later verzorgde ze vanuit dit huis de distributie van de koninklijke brievenposterij te Spaarndam. In 1861 verkocht zij het huis aan Cornelis Nelis, landman van beroep en wonende te Schoten. Vervolgens wisselde het huis rond de eeuwwisseling diverse keren van eigenaar. Daarbij was een deel van het huis als winkel in gebruik. Wanneer daar een einde aan kwam is niet bekend, maar tegenwoordig is het huis geheel als woning in gebruik. wiLHELMiNASTRAAT 34/36/46 (beeldbepalend pand, casco herstel) Een gecombineerde aanpak leidde tot herstel van deze laat negentiende-eeuwse panden, die deel uitmaken van een im posante gevelwand. De daken zijn opnieuw voorzien van een zinken dakbedekking met roeven in combinatie met dakpannen volgens oud-Hollands model. Het voegwerk van de voor- en achtergevels werd hersteld en al het houtwerk werd opnieuw geschilderd. De voordeur van nummer 34 is in de oorspronkelijke, rijk geornamenteerde staat terugge bracht.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 206